400 років бібліотечної арифметики

Що таке хороша бібліотека?

Гарні фонди, комфортне приміщення, сучасне обладнання і звичайно ж, люди - бібліотекарі, які присвятили своїй бібліотеці роки самовідданої праці. Ті, які зберігають традиції і вчать молодих, які не зрадили своєму фаху у найтяжчі часи, для яких бібліотека – це доля, покликання і життя. Наша розповідь – про ветеранів нашої бібліотеки – Львівської обласної бібліотеки для дітей.


…Напевно, не так багато знайдеться людей, у яких за 53 роки праці в трудовій книжці лише один запис про місце роботи. У нашому колективі така людина є. Це Олександра Іванівна Купіна, яка у далекому 1962 році випускницею школи прийшла до Львівської обласної бібліотеки для дітей. Бібліотечній справі Олександра Купіна віддала 50 років свого життя, сповненого радощами, професійними здобутками… А ще вона ніколи й думки не допускала, аби змінити місце праці, залишаючись вірною рідній бібліотеці.


А через руки цієї людини пройшла кожна бібліотечна книжка. Вона досконало знає фонд бібліотеки і не боїться труднощів і темних закутків книгосховищ. Це Любов Василівна Мудрик. 41 рік працює Любов Василівна у нашій бібліотеці, і вже 32 роки – завідувач відділу зберігання фондів.


Сміливість, відвертість, вміння відстоювати професійні та соціальні інтереси колективу, здатність об’єднувати людей – це все про Вікторію Василівну Кениз, яка 39 років віддала нашій бібліотеці. Саме тому більше двадцяти років вона була головою профспілкового комітету. А ще – Вікторія Василівна – з династії бібліотекарів. Тут працювала її мати, а сьогодні продовжують сімейну традицію Вікторія Василівна та її син Віктор.


Сьогодні тяжко уявити життя нашої бібліотеки без Свєтач Ірини Адольфівни. 35 років присвятила вона бібліотеці, працелюбна, активна і життєрадісна, вона подає приклад відданості рідній бібліотеці нашій молоді.


За 34 роки праці в бібліотеці Олена Сергіївна Марчук працювала на багатьох ділянках: починала гардеробницею, після закінчення інституту працювала у відділі обслуговування, була бібліотекарем, бібліографом. Саме тому вона стала професіоналом високої проби і зараз очолює відділ комплектування фондів.


Чесна, принципова, людина широкої душі, небайдужа до людського горя, і соціальної несправедливості – це все про Надію Богданівну Лавринів, завідувача відділу обслуговування читачів – учнів 5-9класів, яка 34 роки працює в бібліотеці. Про таких, як вона, ще кажуть: професіонал з великої літери, справжній знавець літератури. Вдалі книжкові виставки, вишуканий дизайн, затишок, створений її руками, нікого не залишають байдужими.


Любов Стефанівна Сташко в бібліотеці працює 31 рік і вже багато років опікується дитячими бібліотеками Львівщини. Немає в області такої дитячої книгозбірні, куди б за роки свої роботи не завітала Любов Стефанівна. ЇЇ характерна риса – мобільність та постійна потреба у підвищенні свого професійного рівня. Кожне службове відрядження – це не тільки обмін досвідом з колегами, а й впровадження інноваційних елементів у практику роботи ЦБС області.


Свою трудову діяльність Лариса Лугова розпочала 1978 року в бібліотеці-філії № 22 Львівської МЦБС для дітей. Стрімко крокуючи професійними сходинками від бібліотекаря до завідувача філії, набуває бібліотечного досвіду, формує власний погляд на шляхи розвитку бібліотечного обслуговування. У 1985 році Ларису Анатоліївну Лугову запрошують на посаду заступника директора Львівської обласної бібліотеки для дітей. І вже 30 років Лариса Анатоліївна працює в обласній бібліотеці для дітей, а з жовтня 2010 року - очолює бібліотеку.

Принципова, вимоглива, креативна, вона по праву користується повагою всього колективу, бібліотечної спільноти Львова та України. 2009 року Ларису Лугову обирають членом Президії УБА, враховуючи її великий авторитет у бібліотечних колах, і в цей же рік їй присвоюють звання «Заслужений працівник культури».


27 років творчого неспокою, пошуків нового, постійне навчання і самовдосконалення. Кожне завдання у сфері новітніх технологій може вирішити Кремньова Олена Юріївна – адже вона гуру свої справи.  Не зупинятися – ось життєве кредо Олени Юріївни, бо вона – непересічна особистість, наставник і приклад для молодих.


У кожного міста є свої легенди. У нашому древньому Львові багато легенд про левів, які лягли в основу цікавого проекту «Леотека», ініціатором якого була  Валентина Дмитрівна Шевченко. За 25 років, що Валентина Дмитрівна працює в бібліотеці, виросли покоління читачів, але й сьогодні всі заходи, які вона проводить для читачів - цікаві, незвичайні, завжди мають якусь ігрову «родзинку», елемент, що стимулює дітей до читання. А ще вона гарна господиня, дбайлива, уміла рукодільниця.


Бібліотекарем мріяла стати з дитинства і вже відсвяткувала «срібний ювілей» роботи в нашій бібліотеці. Але, крім улюбленої професії має справжній талант  письменника. Її чудові дописи на блозі «Жизнь и жизнь» у ЖЖ (http://pokasanova.livejournal.com/99837.html) всі читали із захопленням, і, як підсумок (не підсумок, а, скоріше, початок письменницької кар’єри) – публікація оповідань Ірини Григорівни Мордовенко (Показанової) у книзі «Львів. Львів’янки. Любов».

…Якщо ми складемо трудові роки всіх, про кого написано вище, вийде майже 400 років. Ціла епоха, декілька поколінь, тисячі читачів, сотні тисяч книг. 400 років любові. До справжньої літератури, до обраного фаху, а, головне, - до дітей. Які вперше переступають поріг бібліотеки і яким ми посміхаємось і говоримо: «Привіт! Це – твоя бібліотека!». І неважливо, в якому відділі цієї бібліотеки ми працюємо. Вона – наше життя!

Але ми ще не розповіли вам про нашу бібліотечну молодь…

За 75 річну історію бібліотеки змінилося кілька поколінь бібліотекарів. І кожне хотіло змін, свіжого вітру, нових рішень. Це був його час, його хвиля. Але все в цьому світі плинне, і ось уже на наш бібліотечний берег накочується нова хвиля. Яка вона?

Спершу трохи статистики. Середній вік працівників Львівської обласної бібліотеки для дітей – 39 років. 64 % бібліотечних працівників віком до 39 років (25), а 18 бібліотекарів, тобто 46% колективу, це молоді віком до 35 років. Тобто, половина колективу – це реально молоді, енергійні люди, які прагнуть змін.  Вони активно навчаються, активно працюють і відпочивають, і не менш активно намагаються змінити свою бібліотеку. Про молоду генерацію та її ініціативи ми вам зараз і розповімо.


Кілька років тому одна з посад у відділі реклами книги і бібліотеки була перепрофільована і молодий бібліотекар Людмила Бєлова стала менеджером проектів. Що робить менеджер проектів? Правильно: шукає грантові пропозиції, генерує (або збирає) ідеї і пише проекти. Наполеглива і дуже працьовита Людочка одразу взялася за справу і коли у 2012 році Посольство США в Україні оголосило конкурс грантів для випускників американських програм обмінів, наполягла на тому, щоб ми використали цю можливість. Передумавши безліч варіантів, ми зупинились на продовженні бібліотерапевтичної діяльності - і так народився проект «Ковчег-2», метою якого було залучення до бібліотеки дітей вимушено переселених родин з територій Донбасу і Криму та допомога їхній адаптації в місцеве середовище.

Завдяки «Ковчегу-2» у нас в бібліотеці з’явилось нове обладнання – інтерактивна дошка, яку, зрозуміло ж, молоді працівники одразу почали дуже інтерактивно використовувати: розвиваючі ігри, заняття з малюками і дорослими, показ мультфільмів та ще багато різних цікавих справ, а, коли одна з мам наших маленьких читачів запропонувала провести в нашій бібліотеці апробацію інтерактивної гри «Мишеняткова абетка», яку розробила її ІТ фірма, – ми одразу ж погодились. Так народилася навчально-ігрова програма «Літерландія», ідея та реалізація якої – повністю в руках бібліотечної молоді. 


Одним з авторів проекту Літерландія  (і не тільки цього проекту) є Катерина Сухоребська, - молодий і активний завідувач відділу обслуговування малюків. Те, що до молодіжних ініціатив прислуховуються, їхні ідеї реалізуються в роботі бібліотеки, молодим дуже сподобалось, і стали вони бігати по бібліотеці і по Інтернету в пошуках нового креативу. А тут якраз Міжнародна фундація EIFL оголосила конкурс на премію за Інновації в бібліотеках. Ця інформація потрапила на очі Людмилі Бєловій та Катерині Сухоребській, і вони вирішили взяти участь у конкурсі. І виграли! Півтори тисячі доларів як премію для бібліотеки! Це надзвичайно престижна нагорода, і треба було бачити, як раділи дівчата, коли дізнались про перемогу! Премію ми використали з розумом: купили дорогий фотоапарат для бібліотеки, ще один проектор - одним словом, все, що потрібно для інновацій.

Ця перемога надихнула молодь на нові звершення. Коли УБА запропонувала молодим бібліотекарям написати міні-проекти і взяти участь у Форумі молодих бібліотекарів «Бібліотека на мапі міста», відділ обслуговування дошкільників і молодших школярів не тільки відправив провідного бібліотекаря Ірину Пігуру на Форум до Києва, але й представив проект «Еко-бібліотека», що був відібраний на фінансування за програмою Британської Ради в Україні «Активні громадяни». І впродовж «зеленого» літа в еко-бібліотеці вчилися сортувати сміття, поводити себе на природі, веселилися на green-party, прибирали навколишню територію і збирали корм для тварин. Тут також не минулося без сучасних технологій – інтерактивна гра «Garbage Hero» (Сміттєвий герой) стала другим ІТ-продуктом, який проходив апробацію в нашій бібліотеці.


Автор проекту «Еко-бібліотека» - небезпечна красуня Ірина Пігура. Захопленість еко-темою спричинила виникнення ще одного проекту – впродовж літа у бібліотеці працювала «Читальня Патріка і Біллі», в якій кожен охочий щосереди міг продемонструвати свої читацькі здібності двом симпатичним песикам - Патрику і Біллі.

Більшість молодих бібліотекарів добре знають англійську мову, тому бібліотека активно долучається до міжнародних проектів. Прочитали дівчата про міжнародну ніч Гаррі Поттер – і зареєструвались на участь. Між іншим, єдині серед українських бібліотек. Що не кажіть, а приємно, коли не тільки щасливі читачі шалено бігають по імпровізованому Гогвордсу, але й зірочка твоєї бібліотеки світиться на всесвітній мапі поттеріани .


Молодь в бібліотеці – це не тільки бібліотекарі. Це журналісти, педагоги, театрознавці, редактори. Ось, наприклад, чарівна Ліля Русакова – випускниця Української академії друкарства. За фахом видавець і редактор, вона стала високопрофесійним бібліографом, а її проект - вишуканий і надзвичайно грамотний блог «Бібліо-граф» має сотні прихильників. 


Як вже було сказано вище, - у нас працюють не тільки бібліотекарі. Дозвольте представити: надзвичайно творчий тандем – Марічка Романюк та Ірина Патрон. Магістр культурології і театрознавець, ці двоє чарівних дівчат буквально перевернули роботу абонементу, перетворивши його не тільки в місце видавання книжок, але й центр спілкування підлітків, проведення цікавих конкурсів, оформлення надзвичайно цікавих інтерактивних виставок. Крім роботи в бібліотеці, дівчата викладають у ЛНУ ім.Франка, тому студенти театрального факультету – наші активні читачі, а також учасники всіх імпрез, дійств і подій.

Друга особа цього тандему – Ірина Патрон. Саме за ініціативи Ірини та Марічки бібліотека взяла участь в урбаністично-культурному проекті «Майстерня міста», який п’ятий рік поспіль проводить Львівська міська рада, Інститут міста та Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ. Дівчата отримали грант на реалізацію міні-проекту «Вибухові канікули біля Порохової вежі» і впродовж тижня, на відкритому просторі, бібліотека збирала юних громадян міста, проводилися воркшопи, майстер-класи, а також розважальні заходи.

Але цього дівчатам здалося замало, й на початку липня вони прибігли в директорській кабінет і захоплено розповіли про свою нову ідею – відсвяткувати екватор літа, провівши English party – адже протягом року англійську в бібліотеці вчили всі – і читачі, й бібліотекарі. І ось 15 липня в читальному залі під музику Beatles ми їли фрукти, які тепер мали англійські назви, пили чудові ягідні коктейлі і соки фреш, які на місці виготовлювали наші молоді господині, відповідали на запитання, грали в ігри і просто відпочивали разом зі своїми читачами.

Молоді й мобільні, бібліотекарі взагалі люблять виходити за межі і розширювати сферу впливу бібліотеки. Цього року (у свої вихідні дні) охоче взяли участь у Ярмарку професій для дітей «Місто професій», який у липні відбувався в парку біля університету. Цікавою була сама ідея ярмарку: було представлено близько 100 професій, і кожна дитина могла «влаштуватися» на роботу. Освоєну професію вписували у її спеціальний паспорт. За кожне місце роботи виплачувалась зарплата у символічній валюті (євриках), яку можна було витратити на території  «Міста професій». В інтерактивній формі наша молодь представляла професію бібліотекаря та залучила і до знайомства з професією, і до відвідин бібліотеки дуже багато дітей та батьків.

Через друзів, через соціальні мережі вони знаходять цікавих людей і приводять їх до бібліотеки, до наших читачів. Фокусник, пізнавальне шоу, мандрівники і кінологи, артисти, художники, - хто тільки не побував у нашій бібліотеці завдяки невгамовності бібліотечної молоді! Та й самі вони вміють зацікавити наших користувачів своїми талантами.


А ось ще одна красуня і розумниця – бібліотекар  Надійка Кметь. Надійка Кметь – бібліотекар молодшого відділу. Весь свій вільний час вона віддає рукоділлю. З цього захоплення й народився її власний проект – майстерня «Своїми руками». Наші умільці під керівництвом молодої майстрині виготовляли чудові речі.

А нещодавно до пізньої ночі з вікон бібліотеки лунав веселий сміх. Це наша молодь фотосесію робила для конкурсу молодіжної секції УБА… Чого тільки вони не навигадували!

Напевно, однією з причин такої активності молоді є саме залученість до професійної спільноти: майже вся молодь є членами МС УБА, багато хто був учасником літніх і зимових шкіл молодих бібліотекарів, переможцем конкурсів секції. Ми не шкодуємо грошей на навчання: оплачуємо мовні курси, поїздки на конференції, семінари, тренінги, відвідини європейських бібліотек і стажування.

…Тому молодь нашої бібліотеки активна, творча, дружня, найкраща! Запам’ятайте ці обличчя, ви ще почуєте про них: Галина Грицак, Іванка Кекляк, Наталка Рудніцка, Ольга Яжинська, Марічка Кочин, Ірина Прокопів та Христина Цястун, Оксана Макарик та Оксана Соколовська.