Замітки з Вроцлавського «плецака»

В рамках проекту міжнародного партнерства «Україна – Польща: книжковий міст», 5 – 9 листопада 2012 року працівники Львівської обласної бібліотеки для дітей здійснили навчально – освітній тур до бібліотек Польщі. Особливо вразили нас своєю відкритістю, сучасністю та активністю бібліотеки Вроцлава.

У Вроцлавській міській публічній бібліотеці відбулась панельна дискусія «Сучасні бібліотеки Східної Європи: концепції та перспективи розвитку», під час якої відбувся щедрий взаємообмін ідеями, проектами між українськими та польськими колегами.

Розповідь директора Львівської обласної бібліотеки для дітей Лариси Лугової про проект «Леотека», заклала початок нової співпраці з вроцлавськими колегами.

Досвід проведення літніх канікул в бібліотеці та поза її стінами, про який розповідала Катерина Сухоребська, викликав жваве зацікавлення вроцлавян.

Щирий інтерес польських колег викликала презентація Олени Кремньової про УБА, її проекти, зміни, та співпрацю з партнерами, зокрема програмою «Бібліоміст».

Як зазначив директор Вроцлавської міської публічної бібліотеки пан Анджей Очепа:«Ми приємно вражені змінами, що відбулися у бібліотечній справі України, та темпами розвитку бібліотек. Цей потужний діалог відкриває нові можливості для співпраці»

Польські колеги поділились досвідом реорганізації бібліотечної системи міста. Неабияку роль зіграла тісна співпраця із владою, яку вдалося переконати у необхідності змін і яка на початку 2000-х років прийняла програму модернізації бібліотек Вроцлава. Наслідком реалізації цієї програми стали сучасні, популярні у вроцлавян бібліотеки.

Мережа міської публічної бібліотеки Вроцлава це – 44 філії +4 бібліотечних пункти+ 2 мультицентри. Більшість бібліотек обслуговує всі категорії читачів: дітей, молодь та дорослих.

Кожен 6-й мешканець Вроцлава є споживачем бібліотечних послуг. У Вроцлаві мешкає - 633 000 мешканців, читачів у міській публічній бібліотеці - 117 344.

У 2000 році Міська публічна бібліотека мала 67 філій та 107669 читачів. Внаслідок реорганізації у 2011 році мережа скоротилась до 44 філій, які обслуговують117 344 читачів.

Реорганізація мережі відбувалась через створення нових інформаційно-бібліотечних мультимедійних центрів, ремонт старих приміщень, комп’ютерізацію бібліотек, створення цікавих культурних програм для читачів, модернізацію робочих місць бібліотекарів.

Бібліотечний фонд для дітей та дорослих складає 922 581 примірників, це традиційні книги різними мовами, аудіо книги, електронні документи, музика, фільми, Інтернет, електронні книги.

Бібліотеки Вроцлава пропонують усі можливі послуги для кожного читача незалежно від віку.

Велика увага приділяється бібліотечному обслуговуванню дітей. Для їх потреб створені сучасні приміщення, пристосовані до потреб дитини, проводяться цікаві заходи, що пропагують читання, є спеціальна веб-сторінка для дітей і унікальний «Каталожек» - ілюстрований електронний каталог для найменших користувачів.

В роботі з читачами в польських бібліотеках ми знайшли чимало спільного з нашою діяльністю. Це й чисельні заходи для дітей та батьків, групові заняття в мультицентрі, програми «Бібліотека на пленері» - заходи за межами бібліотеки та багато іншого. Дуже популярні у вроцлавських колег нічні бібліотечні акції та заходи – Ніч чарівниць, Ніч з Гаррі Поттером, Ніч детективів.

Ведеться активна проектна діяльність, завдяки перемозі в конкурсі проектів фундації Бертельсмана у Вроцлаві відкриті знамениті мультицентри, нам особливо сподобався проект «На добрий початок»: кожен новонароджений вроцлавянин ще в пологовому будинку стає читачем бібліотеки (молодій мамі видається спеціальний інформаційний пакет з читацьким квитком для малюка, першою книжкою та порадами для батьків).

Ще один проект, який робить бібліотеку популярною, - ініціатива «Культурна облігація». Володар читацького квитка бібліотеки має знижки (від 5 до 40%) в 77(!) установах міста – партнерах бібліотеки: театрах, книгарнях, видавництвах, зоопарку, кінопалаці, спортивних комплексах, аквапарку, магазинах, піцеріях і кав`ярнях. Як не любити таку бібліотеку!

 

І мешканці міста її люблять! Ми побували в невеликих філіях, в яких щодня буває до 700 відвідувачів, а в день нашого візиту до медіатеки її відвідало 1200 користувачів!

Ось рецепт бібліотеки по-вроцлавськи: Сучасна бібліотека + різноманітний фонд + культурна програма + сучасна бібліотека. Просторі відремонтовані приміщення, оригінальні дизайнерські рішення, комп`ютеризація всіх процесів, єдиний міський читацький квиток, максимальне наповнення фондів сучасною літературою (хронологічна глибина фондів популярної літератури 10-5 років), освічені бібліотекарі, цікаві творчі програми.


У 2016 році Вроцлав буде культурною столицею Європи. Цьому місту дійсно є що показати – театри, музеї, книгарні. І сучасні модернізовані бібліотеки, в яких бібліотекарі отримали сучасні умови для роботи, а читачі мають можливість провести вільний час у затишних, пристосованих до їхніх потреб культурних центрах, та скористатись будь якими зручними носіями інформації.