Українська література за шкільною програмою

Васильченко, Степан. Новели й оповідання [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає П. Панчук / Cтепан Васильченко. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Класик української літератури Степан Васильченко (1879 – 1932) – письменник-гуманіст, чудовий оповідач і художник слова. Його твори приперчені доброзичливим гумором, часто мають несподівані закінчення, стилістично вишукані й водночас прості. Про кого б не розповідав автор – дітей чи дорослих – вони про любов і доброту, матеріальну скруту й духовне багатство, високі поривання, про справжні чесноти людини. Вони в душі залишають світлий щем...


 

Винниченко, Володимир. Оповідання [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає П. Панчук /Володимир Винниченко. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Постать В. Винниченка в українській літературі та історії виняткова. Він – романіст, драматург, публіцист, поет. У центрі його художніх пошуків була завжди Україна та болючі проблеми української нації. Із суворих реалістичних деталей В. Винниченко будує оповідання про життя дітей, правдиво віддзеркалюючи у них життя дорослих з його несправедливістю, різкими соціальними контрастами, злом і брехнею. Оповідання В. Винниченка у же на початку XX ст. перекладали багатьма мовами.


 

Вишня, Остап. Мисливські усмішки [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає П. Панчук / Остап Вишня. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Остап Вишня – український письменник, гуморист і сатирик, перекладач, член літературних угрупувань «Плуг» та «Гарт». У 1934 р. письменник був незаконно репресований і зміг повернутись до літературної праці лише в 1944 р. Одним з найулюбленіших творів письменників є відомий цикл «Мисливські усмішки».

Також до диску увійшли такі твори: Моя автобіографія; Страшний суд; Лист із села; За дітей; Страхіття; У хвості сила; Мед; Як ми колись учились; Як я рибу ловив; Харків – Київ; Імені Шевченка; Ага, Будеш?!; Сон кобили вороної; Діва;. Монах; Вольовий спосіб; Письменники; Вісті; Туристи; Якби моя бабуся встали.


Вовчок, Марко. Інститутка [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає народна артистка України Л. Кадирова / Марко Вовчок. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

«Кріпаку хоч як щаститься, усе добро на лихо стане»… ось яке життя було на селі в часи «Інститутки» Марко Вовчка. Таким вона його й змалювала: не приховуючи, не розбавляючи, не прикрашаючи романтикою. Кожен образ простого селянина чи селянки в нім є самобутнім: чи то нестримно-запальний Назар, чи врівноважений та мужній Прокіп, чи волелюбна Катря… Та типовість образів не робить сірим твір. В цій повісті концентрації туги та страждань вистачило б на великий роман. Назар втікає, Прокіп іде в москалі, а Катря божеволіє… Та авторка написала повість… від якої був в захваті Тургенєв та яку він переклав російською мовою. До речі, Інститутці, головній героїні твору, та іншим поміщикам, авторка навіть імені не дала. Адже чи заслуговують на імена люди, які втратили людську подобу?


Вовчок, Марко. Твори [Електронний ресурс] : текст читає народна артистка України В. Чайковська / Марко Вовчок. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Видатна українська письменниця-демократка Марко Вовчок прийшла в літературу наприкінці п’ятдесятих років минулого століття. Ідейними натхненниками, справжніми володарями дум передових людей в Росії і Україні в ті роки були революційні демократи, великі просвітителі Герцен, Шевченко, Чернишевський, Добролюбов, Некрасов, Салтиков-Щедрін. Творчість Марко Вовчок - неперевершеного прозаїка, витонченого майстра психологічного портретування, яка в неспокійну "жоржсандівську" добу руйнувала уставлення про чоловічі та жіночі життєві ролі - сьогодні особливо цікава для нового прочитання. Вона залишила помітний слід у трьох європейських літературах - українській, російській, французькій.


Глібов, Леонід. Байки [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України П. Панчук / Леонід Глібов. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Широке визнання в українській літературі Глібов здобув, як байкар. Усього він написав понад сотню творів цього жанру. У своїх байках автор розкривав жорстокість урядовців, тупість титулованих царських чиновників, поміщиків-самоурядовців(Жаби), гостро висміював владу "золотого мішка", суспільний індиферентизм консерваторів і ретроградів ("Мальваний Стовп"). Засуджжуючи соціальну несправедливість, поет продовжував утверджувати чесність і працьовитість простих людей, їхню моральну вищість над експлуататорами. Незаперечні заслуги Глібовав розвитку поетики байки. Він сміливо розсунув її жанрові межі, урізноманітнив форми, вперше в українській літературі збагатив байку рисами пісні й балади, демонструючи широкі, невичерпні можливості цього найтрадиційнішого літературного жанру.


Гоголь, Микола. Вечори на хуторі біля Диканьки [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України Б. Лобода / Микола Гоголь. - : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Нещодавнє опитування возвело Гоголя в ранг найближчого українській душі письменника. Цьому сприяла віртуозна майстерність автора виводити картину дійсності у чарівному переплетінні із фантазією, вигадкою, беручи за основу усну народну творчість: казки, билини, повір’я. Гоголь був грандіозним художником – хапався за стрижень образів, і, не копіюючи дійсність, виливав їх у художні типи. До нього в нашій літературі не було прикладу, аби у найпростішому людському існуванні настільки вражаюче був розкритий внутрішній світ.


Гоголь, Микола. Тарас Бульба. Вій [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає П. Панчук / Микола Гоголь. - : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Блискучий талант Гоголя базується на характерній містичній літературній мові, якою він, ніби мереживо, плете фантастичні, проте разом із тим, реальні образи. Широко відомий твір, наповнений саме такою мовою і такими образами, – «Вій». Тривожні і разом з тим романтичні події тримають слухача у напрузі до фінального слова.

Полярно інші літературні якості проявляє Гоголь у творі «Тарас Бульба». Тут автор виступає як неперевершений історик, що оперує фактичними матеріалами для розробки характерних персонажів роману. Події, що лягли в основу твору – козацько-селянські повстання 1637-1638 р., на чолі зі Гунею та Остряниним.


Грінченко, Борис. Оповідання [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України П. Панчук / Борис Грінченко. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Митець слова, Борис Грінченко, відомий кожному українцю як автор одного з найкращих словників української мови, письменник, вправній руці якого належить блискуча низка перлин вітчизняної реалістичної поезії та прози. Початок його творчості припадає на ХІХ століття, нелегкий час для української мови, що ледве переводила подих під тиском москалізації, репресивної мовної політики сьогоднішнього сусіда. В коротких, яскравих оповіданнях Грінченко змальовує долю українця через його вистраждані будні, які проходять у праці “за шматок хліба”, через голод і безправ’я, у зболілих рядках без прикрас очевидця. Це картини убогості, відчаю і голоду, на тлі яких промальовується народна душа, що з тихою надією зоріє в майбутнє.


Довженко, Олександр. Зачарована Десна [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України П. Панчук / Олександр Довженко. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Зачарована Десна - автобіографічний твір, спогади Олександра Довженка про дитинство, перші кроки пізнання життя, про "перші радощі, і вболівання, і чари перших захоплень дитячих...", про діда і прадіда Тараса, прабабу, матір і батька, коваля діда Захарка, дядька Самійла - неперевершеного косаря.

Також на цьому диску ви зможете прослухати твори «Земля» і «Мати».


Карпенко-Карий, Іван. П'єси [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає П. Панчук / Іван Карпенко-Карий. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Іван Карпенко-Карий увійшов до літератури чоловіком зрілим, сформованою, витонченою особистістю, свідомою своїх етнічних коренів – «щирим народолюбцем взагалі, і свідомим українцем в окремості». Найповніше реалізував себе в жанрі комедії, яка завдяки своєрідній індивідуальній творчій манері драматурга стала самобутнім явищем в історії української культури. Соціальний зміст своїх п’єс Карпенко-Карий вміло поглиблював життєвими джерелами – типажами, взятими із оточуючого його світу. Його «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн» є класикою світової драматургії і неперевершеним взірцем для наступних поколінь комедіографів.


Квітка-Основ'яненко, Григорій. Конотопська відьма [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає В. Мазур / Григорій Квітка-Основ'яненко. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Сатирично-гумористична повість класика української літератури Г. Квітки-Основ’яненка створена на основі української демонології та етнографії. У ній майстерно переплетено реальне і містичне. Правдиво і водночас у сатиричному висвітленні постає життя і побут козацької старшини XVIII ст., достовірно передано тодішній національний колорит. Із соковитим гумором, жваво, іронічно оповідається про химерні, а деколи й фантастичні пригоди конотопського сотника Микити Уласовича Забрьохи, відомого гурмана, пияка й ловеласа, що « смутний і невеселий сидів собі на лавці…» Надумав було посвататися до хорунжівни Олени, а замість походів із козаками вирішив топити жінок, щоб виявити відьму, яка «вкрала» дощ. І що з того вийшло…


Королів-Старий, Василь. Нечиста сила [Електронний ресурс] : Текст читає Борис Лобода / Василь Королів-Старий; Звукорежисер Ірина Гнуча - К. : Наш формат, [2008]. - 1 диск ; Час звучання 9 год. - (Книга голос).

В збірці казок "Нечиста сила" автор вирішив оживити спогади свого дитинства, переосмислити образи фольклорно-казкових представників "Неіснуючого, невидимого світу", по-новому потрактувати персонажів української міфології, зокрема "нечисту силу".


Котляревський, Іван. Енеїда [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України Б. Лобода / Іван Котляревський. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Ім‘я Івана Петровича Котляревського (1769-1838), засновника нової української літератури, пов‘язують, у першу чергу, з його поемою «Енеїда» (1798), яка вже більше 200 років зачаровує читачів. Це була перша друкована українська книга, написана народною мовою, перша національна поема. Запозичивши сюжет античної поеми Вергілія, Котляревський наповнив цей твір дотепним українським гумором, повір‘ями, звичаями, картинами воєнного і мирного життя, описом одягу, страв... «Енеїду» сміливо можна назвати своєрідною енциклопедією українського побуту кінця ХVIII – початку ХІХ століття.


Коцюбинський, Михайло. Оповідання та новели [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України П. Панчук / Михайло Коцюбинський. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Михайло Коцюбинський (1864-1913), визнаний класик української прози, найвідомішими творами якого були екранізовані пізніше Параджановим “Тіні забутих предків”, “Fata morgana”, “Харитя”, “Маленький грішник”, і багато інших, частину з яких презентовано в цьому аудіовиданні. Твори Коцюбинського наповнені життєдайною енергією, тонкою чуйністю до краси, світлою простотою думки. Проникливі й витончені соціально-психологічні повісті майстра — одне з найвищих художніх досягнень не тільки української прози. А друзі Коцюбинського, називаючи його сонцепоклонником, вказували на осердя його життєствердного світосприйняття: "Я дуже щасливий, що стрічаюсь з ним (сонцем) тут, на просторі, де ніхто не затулить його обличчя, і кажу до нього: - Сонце! Я тобі вдячний. Ти сієш у мою душу золотий засів - хто знає, що вийде з того насіння. Може, вогні?"


Коцюбинський, Михайло. Тіні забутих предків [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає В. Обручов / Михайло Коцюбинський. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Десятки років ворогували два гуцульських роди - Палійчуки та Гутенюки. Але сталось так, що Іван Палійчук покохав красуню із ворожого роду - Марічку, якій судилося прожити коротке, але щасливе життя. Не міг без неї бути щасливим Іванко. Але він жив далі. Оженився. Був коханим. Дітей не було. Господарював. І шукав смерть, яка забрала в нього кохану. За однойменною повістю Михайла Коцюбинського в свій час був також створений фільм, якому присуджена низка нагород на численних вітчизняних та міжнародних кінофестивалях.


Куліш, Пантелеймон. Чорна рада [Електронний ресурс] / Пантелеймон Куліш. - К. : Наш формат, 2006. - 1 диск (8год.48хв.). - (Аудіокнига).

“Чорна рада” (1843—1857) – перший історичний роман української літератури, масштабна епопея, яка яскраво і багатогранно змальовує події, що трапилися після смерті Богдана Хмельницького. Центр роману – чорна рада в Ніжині навесні 1663 року, коли за гетьманську булаву боролися декілька висуванців від козацтва. Це переломний пункт нашої історії, в якому віддзеркалена боротьба за припинення чвар в Україні, за її єдність. Її відстоюють шляхетні запорозькі лицарі, її зневажають і топчуть підступні й обмежені владолюбці. Роман “Чорна рада” став прикладом для наступних поколінь прозаїків у тому, як будувати захоплюючий сюжет, як створювати яскраві романтичні образи, як забезпечити живий колорит епохи.


Назарук, Осип. Роксоляна [Електронний ресурс] : текст читає заслужена артистка України В. Чайковська / Осип Назарук. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Осип Назарук – яскравий громадський діяч, письменник, публіцист. Як письменника його особливо вабила історична тематика. Його погляд зупинився зокрема на двох яскравих постатях минулого – князя Ярослава Осмомисла та знаменитої Роксолани, а також помандрував у часи монгольських набігів. У 1930 р. побачила світ його “Історична повість з 16 століття” під назвою “Роксоляна. Жінка халіфа й падишаха Сулеймана Великого, завойовника і законодавця”. Помер Осип Назарук 31 березня 1940 р. в Кракові, куди виїхав перед вступом радянських військ до Львова. Чимало з того, що він написав, залишилося в рукописах… Але й твори, що побачили світ, чекала сумна доля. Після так званого “визволення” 1939 р. книги письменника були вилучені з бібліотек і зараховані до категорії націоналістичних. Ім’я Осипа Назарука зникло з літератури. Нині письменник і його твори повертаються до читача.


Нестайко, Всеволод. В країні сонячних зайчиків [Електронний ресурс] : (казкові повісті) / Всеволод Нестайко. - К. : Наш формат, [2010]. - 1 диск (14 год.04хв). - (Книга вголос).

Багато дітей, почувши ім’я Всеволод Нестайко, розквітають усмішками, а їхні батьки згадують дитячі веселощі і пустощі. Казкову трилогію “В країні сонячних зайчиків”, всі частини якої вперше разом побачили світ у 1994 році, Всеволод Нестайко вигадував протягом чотирьох десятиліть. Від першої книги «В країні сонячних зайчиків» діти були в захопленні; вона була перекладена на більш як двадцять мов світу, перевидавалася більш ніж п’ятнадцять разів. Саме захоплення читачів, які вимагали “ще!”, надихнуло Нестайка продовжити історію улюблених всіма Сонячних Зайчиків ще двома книгами: “Незнайомка з Країни Сонячних зайчиків” та “В країні Місячних зайчиків”. Там вже давно живуть щирі, добрі і хоробрі сонячні зайчики, які борються із паном Мороком, і, жартуючи, утверджують радість і справедливість. “Може, ти скажеш, що не помічаєш їх?! О, так то ти, мабуть, забув, що вони дуже скромні. А все таки продивись гарненько! Вони ховаються у твоїй веселій усмішці, у твоїх очах, радісних і щасливих. І знай, що завжди, коли тобі гарно і весело, коли ти робиш чесну і хорошу справу, - сонячні зайчики поряд з тобою”.


Нестайко, Всеволод. Чудеса в Гарбузянах [Електронний ресурс] / Всеволод Нестайко. - К. : Наш формат, [2010]. - 1 диск (14 год.04хв). - (Книга вголос).

“Сонце визирнуло з-за Лисої гори, глянуло на Гарбузяни і всміхнулося… Воно щоранку всміхається, коли встає і кидає свій перший погляд на наше село. Та й хіба можна втриматися від радісної усмішки, коли дивишся з неба на наші Гарбузяни?.. Кращого села немає в цілому світі…”. Так починається пригодницька повість Всеволода Нестайка “Чудеса в Гарбузянах”, яка розповідає про справжні, і разом з тим дивовижні пригоди трьох друзів, що мешкають в цій незвичайній, сповненій різноманітних оказій, місцині. Неймовірні пригоди вигулькують нізвідкіль і захоплюють зненацька, і троє відважних знайдибіди, вмить розганяють нудьгу тим, що знаходять лазівки в країну незвичайного і небувалого, витвореного їхньою ж фантазією. Захоплюючий сюжет, разом із чарівною, жартівливою мовою Всеволода Нестайка творять одну з найулюбленіших повістей українських дітей.


Нечуй-Левицький, Іван. Кайдашева сім'я [Електронний ресурс] : Читає народна артистка України Н.Сумська / Іван Нечуй-Левицький; Звукорежисер - Д.Бондаренко. - К. : Українська аудіокнига, [2008]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Сюжет «Кайдашевої сім’ї» охоплює події, що відбулися у великий родині Кайдашів. Ми зустрічаємося з героями: Кайдашем, його дружиною Марусею та двома їх синами Карпом і Лавріном у переламний момент життя сім’ї – коли дорослішають діти, обирають собі пари і починається інше життя.


Нечуй-Левицький, Іван. Твори [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає П. Панчук / Іван Нечуй-Левицький. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Класик української літератури І. Нечуй – Левицький – це письменник новатор, який виводить прозу з жанрової одноманітності. У його творах знайшло художнє відображення життя майже всіх верств тогочасної України, тривоги і радощі людей протягом великої історичної епохи. Його герої є не безликою масою, а яскравими особистостями, зі своїми самобутніми характерами, звичками, егоїзмом і щирістю, радощами і горем… На цьому диску ви зможете прослухати такі твори: «Київські прохачі»; «На Кожум’яках»; «Скривджені й не скривджені».


Повість минулих літ [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає В. Обручов. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Це – один з найдавніших творів світової літератури, перша в Київській Русі пам`ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. У творі, який створювався в ХI – на початку ХII ст. Нестором та іншими літописцями, висвітлюється історія східних слов`ян та князівської влади, утвердження християнства на Русі, містяться оповіді про виникнення слов`янської писемності. Це твір, яким захоплювалося багато найвідоміших вчених, розгадуючи його прадавні таємниці.


Самчук, Улас. Марія [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає Народний артист України Є. Шах / Улас Самчук. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Улас Самчук, один з найвизначніших прозаїків України, завдячує своєю славою глибоким, художньо новітнім дослідженням живучості ідеї української державності під час соціально-політичних струсів ХХ століття. Його незвичайне дарування повною силою вилилось в повість «Марія», де описуються воістину жахливі метаморфози людського буття в умовах голоду, серед тьми-тьмущої гріхів, з яких найжахливіший – Геноцид 30-х років. Страждає від цього і головна героїня твору – Марія. Несхитна у своїх моральних надбаннях, проте беззахисна перед злом. Із кожною главою слухач усе чіткіше усвідомлює, що в образі старої ніжки уособлена сама Україна.


Сковорода, Григорій. Твори [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України П. Панчук / Григорій Сковорода. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Григорій Сковорода (1722-1792) – найвидатніша постать у літературному житті України XVΙΙІ ст.. Був всебічно обдарованою людиною – філософом-мислителем, письменником, педагогом, музикантом, знавцем Античності й Середньовіччя, володів кількома мовами: латинською, старогрецькою, староєврейською, польською, німецькою, російською. Він постійно вчився, поглиблював свої знання – «перший розум наш…» Могутній загальнолюдський зміст творчості Сковороди заполонює і нашу сучасність. Цілісність його постаті, потужний інтелект, духовна незалежність, нерозривність слів і діл, розуміння людини як частини природи привертають до нього нові молоді покоління шукачів істини, оборонців прав і свободи людини…

Дана збірка творів складається з двох частин: 1. Трактати, діалоги, притчі, 2. Пісні та байки.


Стефаник, Василь. Оповідання [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України П. Панчук / Василь Стефаник. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Василь Стефаник, неперевершений майстер психологічної новели, визнаний однією з найяскравіших постатей української літератури кінця ХІХ – початку ХХ століття. В коротких, влучних оповіданнях Стефаник змальовує життя найбіднішого селянства на західноукраїнських землях, побачене і глибоко пережите ним самим, що лунає в уривчастих, нервових фразах, сповнених болю. Його новели – це протест проти пригноблення селян, проти їхньої національної нерівності, це короткі реалістичні драми і трагедії звичайного люду, підмічені пильним оком психолога. Вибрані аудіоновели, зібрані в цьому виданні, є збіркою перлин творчості В. Стефаника, втіленням його бажання “сказати людям щось таке сильне і гарне, що такого їм ніхто не сказав ще”.


Українка, Леся. Драматичні твори. Поеми [Електронний ресурс] : Читає народна артистка України Ада Роговцева / Леся Українка ; Упоряд. Л.Г. Глоба. - К. : Українська аудіокнига, [2008]. - 1 диск ; Час звучання 10 год.51 хв. - (Книга вголос).

Це аудіокнига, яку гідно оцінять багато людей. На цьому диску ви зможете прослухати наступні твори: Бояриня; Лісова пісня; Камінний господар; Касандра; Оргія; Одержима; Поеми: Віла-посестра; Роберт Брюс, король Шотландський; Давня казка; Ізольда Білорука; Самсон.


Франко, Іван. Лис Микита [Електронний ресурс] / Іван Франко; текст читає П.Панчук. - К. : Наш формат, 2006. - 1 диск (6 год.12 хв). - (Аудіокнига).

«Лис Микита» — казка яка увібрала в себе кілька українських народних казок про звірів. Це робить розповідь насиченою і яскравою. Різні звірі приходять перед лице царя Лева та його дружини, щоб поскаржитися на підступного і мстивого Лиса Микиту. Їхні скарги викликають жалість до скривджених і не залишають байдужим царя. Лев наказує покарати злочинця. Але не так легко справитися з Лисом Микитою. Йому вдається перехитрити самого царя звірів і перемогти всіх ворогів. Все для нього закінчується щасливо: за словом царя його помилувано і прощено всі його проступки, хоча друзів та союзників у нього небагато. Вірними друзями йому залишилися лише Борсук Бабай та Мавпа. Розповідь приправлена гумором, слухати її одне задоволення.


Франко, Іван. Захар Беркут [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України Б. Лобода / Іван Франко. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

У 1882 р. редакція львівського журналу « Зоря» оголосила конкурс на кращий історичний твір. І. Франко, який на той час перебував під впливом історичних романів Вальтера Скота, також прийняв участь в цьому конкурсі. Так з’явилася історична повість “Захар Беркут". На матеріалі життя й побуту Тухольської громади XIII ст. письменник спробував змоделювати ідеальне суспільство, де переважають моральні цінності та високі ідеали.


Хвильовий, Микола. Оповідання [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України П. Панчук / Микола Хвильовий. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

"Істинно: Хвильовий. Сам хвилюється, і нас усіх хвилює, п'янить і непокоїть, дратує, знесилює і полонить. Аскет і фанатик, жорстокий до себе і до інших, хворобливо вразливий і гордий, недоторканий, і суворий, а часом ніжний і сором'язливий, химерник і характерник, залюблений у слово, у форму, мрійник". Неперевершений майстер малої прозової форми М. Хвильовий витворив у нашому письменстві власний стиль, своєрідний різновид лірико-романтичної, імпресіоністичної новели. Він був організатором і головним ідейним речником українського відродження, був лідером цілого літературного покоління.


Яновський, Юрій. Твори [Електронний ресурс] : текст подано без скорочень, читає заслужений артист України Б. Лобода / Юрій Яновський. - К. : Наш формат, [2006]. - 1 диск. - (Книга вголос).

Юрій Яновський – геній романтичного реалізму української літератури першої половини ХХ століття, в творах якого знаходять відображення події та наслідки революції 1917 року, першими іскрами якої були ідеали людяності, які, розпаливши багаття, спалили в ньому всіх їй вірних. Твори Яновського – глибоко ліричні, в них романтичне сполучається з реалістичним, промальовуються складні формули людських взаємин. Його перші оповідання виходять збіркою “Мамутові бивні” (1925), в якій автор експериментує, прагне створити нову форму для зображення кривавих подій громадянської війни. Один з найвідоміших творів Яновського – роман “Вершники” – складається з восьми не пов’язаних між собою новел, у кожнiй з яких розвинуто безлiч мотивiв, що вихопленi автором iз полум'я громадянської вiйни. В першій новелі “Подвійне коло” головні герої – брати Половці – борються за свободу України на боці різних політичних сил і вбивають один одного за ідею. А їхній старий батько промовляє знакові слова для всієї історії нашої нації: "Тому роду не буде переводу, у котрому браття милують згоду".