Паніка

Ви відчували колись, що вам бракує повітря, ви задихаєтесь і, взагалі, зараз ви можете померти, бо серце вискакує з грудей і нестерпно болить? Але, коли ви викликаєте швидку допомогу, лікарі не знаходять вагомих причин вас госпіталізувати і повторюють вам вже вкотре, що фізично ви абсолютно здорові. Що ж тоді зі мною? – думаєте ви. Такі стани називаються панічними атаками.

Панічна атака може відбутись раптово в будь-якому місці в будь-який час. Це можуть бути дуже різні ситуації від максимально напружених, наприклад: під час публічного виступу, - до мінімально напруженої, наприклад: під час розслаблення чи сну. Але, як правило, паніка виникає, коли людина відчуває загрозу. Паніка може бути одноразовим явищем, але багато людей мать повторні епізоди.

Панічні атаки - це спонтанні, епізодичні, інтенсивні періоди тривоги. Тривалість такого приступу рідко триває більше години, зазичай - 20-30 хвилин, і, як правило, розвивається і досягає свого піку протягом 10 хвилин.

Симптоми панічної атаки:

 

Людина може мати кілька нападів паніки і бути абсолютно щасливою та здоровою або панічні атаки можуть бути причиною чи частиною іншого розладу: панічного розладу, соціальної фобії або депресії.

Панічний розлад - повторювані напади паніки, що поєднуються зі змінами в поведінці або постійним занепокоєнням з приводу наступних нападів.

Ви можете страждати від панічного розладу, якщо у вас:

 

Пам'ять про інтенсивний страх і жах, що ви пережили під час нападу, може негативно позначитися на вашій впевненості в собі і викликати серйозні труднощі у вашому повсякденному житті.

Панічний розлад з агорафобією

Агорафобія традиційно вважається страхом громадських місць і відкритого простору. Тим не менш, сьогодні відомо, що агорафобія розвивається як ускладнення при панічних атаках. При агорафобії ви боїтеся нападу паніки в ситуації, коли знайти вихід буде важко або незручно. Ви також можете боятися, що напад паніки відбудеться тоді, коли ви не зможете отримати допомогу. Наприклад, ви можете почати уникати людних місць, таких як торгові центри. Ви також можете почати уникати автомобілів, літаків, метро тощо. У важких випадках можна відчувати себе в безпеці тільки вдома.

Можливі ускладнення

 

Ситуації або дії, яких Ви можете уникати, якщо у вас є агорафобія:

 

Незважаючи на це, агорафобія може розвинутися в будь-який момент, як правило, вона з'являється упродовж року після першого повторюваного нападу паніки

Будь-яка людина може мати панічний розлад, але найчастіше він починається у віці близько 25 років. Панічний розлад частіше трапляється у жінок, ніж у чоловіків. Хоча точні причини нападів паніки і панічного розладу незясовані, тенденція до панічних атак є в певних сім'ях, тобто зумовлена генетично. Також виявлено зв'язок з основними етапами життя, такі як закінчення навчального закладу і початок трудової діяльності, одруження, народження дитини. Важкий стрес: смерть близької людини, розлучення або втрата роботи може також викликати напад паніки.

Панічні атаки можуть бути викликані захворюваннями та іншими фізичними причинами. Якщо ви страждаєте від симптомів паніки, важливо звернутися до лікаря, щоб виключити наступні проблеми:

 

Чи є це інфаркт або напад паніки?

Більшість із симптомів панічної атаки є фізичними, і часто ці симптоми є настільки серйозними, що люди думають, що у них серцевий напад. Насправді, багато людей, які страждають від панічних атак, відвідують лікаря або відділення невідкладної допомоги, вважають свій стан небезпечним для життя захворюванням.

Самодопомога

Професійне лікування і терапія мають велике значення. Але є багато речей, які ви можете зробити, щоб допомогти собі:

 

Професійна допомога

Є багато ефективних методів лікування і стратегій для боротьби з симптомами паніки.
Мета лікування - допомогти вам почуватись й
взаємодіяти краще. Успіх лікування зазвичай залежить частково від того, наскільки важким є розлад.
Стандартний
підхід до лікування поєднує в собі когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) з антидепресантами.
Терапія включає в себе від 10 до 20 сесій з психологом. Когнітивно
-поведінкова терапія, як правило, розглядається як найбільш ефективна форма лікування нападів паніки, панічного розладу і агорафобії. Когнітивно-поведінкова терапія фокусується на стереотипах мислення і поведінки, які підтримують або запускають панічні атаки. Це допоможе вам поглянути на ваші страхи в реалістичному світлі. КПТ допоможе вам змінити думки, які викликають ваш стан. Терапія допоможе:

В експозиційній терапії при панічному розладі ви піддаєтеся впливу фізичних відчуттів паніки в безпечному та контрольованому середовищі, що дає вам можливість навчитись реагувати на ситуацію. Вам може бути запропоновано вправи, щоб викликати гіпервентиляцію, запаморочення тощо. Ці вправи викликають відчуття, схожі на симптоми паніки. Після кожної експозиції ви будете менше боятися цих внутрішніх тілесних відчуттів і відчувати більший контроль над панікою.

Якщо у вас є агорафобія, ви будете стикатись з лякаючою ситуацією, поки паніка не почне спадати. Завдяки цьому досвіду ви дізнаєтеся, ви можете контролювати свої емоції.
Чим раніше починається лікування після початку агорафобії, тим швидше буде отримано позитивний результат в терапії. Тим не менш люди, навіть з довгостроковими симптомами, зазвичай, відчувають покращення і більшість знову повертається до нормального життя.

Медикаментозне лікування нападів паніки і панічного розладу

Ліки можуть бути використані для тимчасового зменшення симптомів панічного розладу. Тим не менш, це не є лікування для вирішення проблеми. Медикаменти можуть бути корисні у важких випадках, але це лише підтримка. Ліки найбільш ефективні в поєднанні з іншими видами лікування, такими як терапія і зміна способу життя, що усуне причини панічного розладу.

 

Матеріали підготували

психологи Олена Муха, Юлія Стадницька