«Ой, боюсь, боюсь, боюсь» або фобія
«Ой, боюсь, боюсь, боюсь» або фобія
Фобія - це надзвичайно сильний страх певних ситуацій або речей. Це страх, що не проходить, стає настільки серйозним, що викликає величезну тривогу й заважає нормальному життю. Якщо у вас є фобії, ви, напевно, розумієте, що ваш страх є необгрунтованим, але ви все ще не можете контролювати свої почуття.
Ви стаєте настільки нервовим, що уникаєте ситуацій в яких ви можете зіткнутись з своїм страхом, що в свою чергу призводить до незручностей аж до зміни способу життя. Наприклад: якщо у вас клаустрофобія ви могли б відмовитися від пропозиції роботи, якщо вам доведеться їздити туди літом. Якщо у вас є боязнь висоти, ви можете їздити додаткові 5 кілометрів, аби уникнути високого моста.
Розуміння фобії є першим кроком до її подолання. Наявність фобії не означає, що ти божевільний! Також важливо знати, що фобії дуже добре піддається лікуванню. Ви можете подолати свої тривоги і страхи.
Це нормально і навіть корисно відчувати страх у небезпечних ситуаціях. Страх є адаптивною відповіддю людини. Він служить захисній меті - тримати наше тіло і розум пильним і готовим до дії, завдяки чому ми в змозі швидко реагувати і захищати себе.
Але з фобіями загроза сильно перебільшена або її не існує. Наприклад, цілком природно боятися злої собаки, але це нераціонально при жаху дружніх маленькких собачках на повідку.
Нормальні страхи у дітей
Багато страхів дитинства є природніми і мають тенденцію до розвитку в певних вікових груп. Наприклад, багато діти бояться темноти і, можливо, засинають з ввімкненим нічником. Це не означає, що у них є фобія. У більшості випадків, вони будуть рости і з часом їх страх пройде.
Якщо страх дитини не впливає на її повсякденне життя або не приносить їй багато страждань, тобто немає причин для надмірного занепокоєння. Однак, якщо страх заважає соціальній діяльності вашої дитини, успішності у школі, або сну, ви можете відвідати кваліфікованого дитячого психолога.
Які страхи моєї дитини є нормальними?
Тривога дитини, через такі страхи поширена і вважаються нормальними:
- 0-2 років - гучні звуки, чужі, розлука з батьками, страх великих об'єктів.
- 3-6 років - такі речі, як привиди, монстри, темнота, спати на самоті, дивні шуми.
- 7-16 років - Більш реалістичні страхи, такі як травми, хвороби, успішність у школі, смерть, стихійні лиха.
Найбільш поширені типи фобій і страхів
Існують чотири основних типи фобії і страхів:
- Тварин. Приклади включають в себе страх перед зміями, боязнь павуків, страх перед гризунами, і страх перед собаками.
- Навколишнього середовища. Приклади включають в себе боязнь висоти, боязнь бурі, страх води, страх темряви.
- Страхи викликані конкретною ситуацією. Приклади включають в себе страх закритих просторів (клаустрофобія), страх польотів, страх водіння, страх тунелів, і страх мостів.
- Крові-Іньєкції-Травма фобії. Страх крові або травми, або страх перед голками або іншими медичними процедурами.
Деякі фобії не потрапляють в жодну з чотирьох загальних категорій. Такі фобії включають страх задухи, страх отримання таких хвороб, як рак, і страх перед клоунами.
Ознаки і симптоми фобії:
- Утруднене дихання
- Серцебиття
- Тремор
- Запаморочення
- Нудота
- Припливи
- Потовиділення
- Неспокій, паніка
- Необхідність уникнути ситуації
- Відчуття "нереальності" або відокремлення від себе
- Страх втратити контроль або зійти з розуму
- Відчуття, що зараз знепритомнію
- Безсилля контролювати свій страх
Симптоми Крові - Іньєкції - Травма Фобії
Симптоми крові- іньєкції - травма фобії трохи відрізняються від інших фобій. Коли ви стикаєтесься з видом крові або голки, ви відчуваєте не тільки страх, але й огиду.
Як і інші фобії, ви спочатку відчуваєте, як ваше серце прискорюється. Однак, на відміну від інших фобій, це прискорення супроводжується швидким падінням кров'яного тиску, що призводить до нудоти, запаморочення і непритомності. Хоча страх втратити свідомість є загальним у всіх специфічних фобій, травми фобія є єдиним фобії, де непритомність може статися насправді.
Коли звертатися за допомогою
Хоча фобії є загальними, вони не завжди викликають значний дистрес або істотно порушують ваше життя. Наприклад, якщо у вас є фобія змій, це може не викликати жодних проблем у вашій повсякденній діяльності, якщо ви живете в місті, де ви навряд чи зіткнетеся з ними. З іншого боку, якщо у вас є серйозні фобії переповнених просторів і ви живете у великому місті, це створить проблему.
Якщо ваша фобія насправді не впливає на життя, що трапляється часто, напевно, нема чого турбуватися. Але якщо фобія заважає вашій нормальній роботі чи заважає вам робити речі, які вам подобаються, настав час звернутися за допомогою.
Самопоміч або лікування фобій?
Завжди варто спробувати самодопомогу . Чим більше ви можете зробити для себе, тим більше впевненими ви будете почувати себе. Однак, якщо ваша фобія настільки сильним, що викликає напади паніки чи неконтрольованого занепокоєння, ви можете отримати додаткову підтримку.
Терапія фобій є дуже ефективною ви схильні бачити результати дуже швидко, іноді всього лише через 1-4 сеанси. Підтримка не завжди повинна приходити в образі професійного психотерапевта. Достатньо мати когось, хто буде тримати вас за руку або підтримувати у ваших спробах подивитись страху в очі.
ПОРАДА 1 Природньо хотіти уникнути речей яких боїшся але коли треба їх подолати вам треба дізатись що ваша фобія є не такою вже страшною. Ви ніколи не навчитесь справлятись з своїми страхами поки будете їх уникати. В результаті фобія буде ставати ще більш страшною.
Найбільш ефективний спосіб подолати фобії поступово і неодноразово піддавати себе тому, чого ви боїтеся в безпечному середовищі і контрольованим чином. Під час цього процесу експонування, ви дізнаєтеся, що з часом тривога і страх неминуче проходить.
Через повторюваня дослідів ви починаєте розуміти, що найгірше не трапиться. З кожною експозицією, ви будете почувати себе більш впевнено. Фобія почине втрачати свою владу.
Важливо почати з ситуації, в якій ви можете впоратися, і починати ваш шлях звідти, і рухатися вгору по "сходах страху".
Наприклад при страсі собак:
- Крок 1: Подивіться на фотографії собак.
- Крок 2: Подивіться відео з собаками в ньому.
- Крок 3: Подивіться на собаку через вікно.
- Крок 4: Встаньте напроти собаку на повідку на великій відстані.
- Крок 5: Встаньте на відстані 10 метрів від собаки на повідку.
- Крок 6: Встаньте на відстані 5 метрів від собаки на повідку.
- Крок 7: Стояти поруч з собакою на повідку.
- Крок 8: Pet asmall собаки, що хтось тримає.
- Крок 9: Тварини велику собаку на повідку.
- Крок 10: Pet великих собак без повідка.
Складіть список. Складіть список лякаючих ситуацій, пов'язаних з вашою фобією. Якщо ви боїтеся літати, ваш список може включати в бронюванні квитків, упаковка валізи, доїзд до аеропорта, спостерігати як злітають і сідають літаки, посадка в літак, слухати стюардесу, представити інструкції з техніки безпеки. Розташуйте елементи в списку з найменш страшного до найстрашнішого. Перший крок має зробити вас трохи тривожним, але не таким, що ви занадто залякані, щоб спробувати його. При створенні сходинок, може бути корисно думати про свою кінцеву мету (наприклад, щоб мати можливість бути поруч з собаками без паніки), а потім зробити кроки, необхідні для досягнення цієї мети. Почніть з першого кроку (в даному прикладі, дивлячись на фотографії собак) і не переходьте до наступного, поки ви не починаєте відчувати себе більш комфортно роблячи це. Якщо це взагалі можливо, залишайтесь в ситуації досить довго, щоб ваше занепокоєння зменшувалося. Чим довше ви піддаєте себе, тому чого ви боїтеся, тим більше ви звикнете до нього і будете менш тривожними коли ви стикаєтеся з нею в наступний раз. Якщо сама ситуація є короткимою, робіть це знову і знову, поки ваша тривога почне зменшуватися. Коли ви відчуєте, що тривога в цьому кроці знизилась переходьте до наступного. Якщо крок занадто складно, розбийте його на більш дрібні кроки. Важливо практикувати регулярно. Чим частіше ви практикуєте, тим швидшим буде ваш прогрес. Однак, не поспішайте. Рухайтесь в темпі, яким ви можете управляти, не відчуваючи себе розбитим. І пам'ятайте: ви будете почувати себе незатишно і тривожно але почуття є лише тимчасовими. Ваші страхи вам не зашкодить. Якщо ви починаєте відчувати себе розбитим, негайно припиняйте. Можливо, вам доведеться витратити більше часу щоб навчитися контролювати почуття тривоги, або ви можете відчувати себе більш комфортно працювати з терапевтом.
Порада 2. Вивчіть методи релаксації. Як ви пам'ятаєте, коли Ви боїтеся у вас можуть виникнути різні незручні фізичні симптоми, такі, як серцебиття та задуха. Ці фізичні відчуття можуть лякати, що робить ваші фобії такими невтішним. Однак, вивчаючи і практикуючи методи релаксації , ви можете стати більш впевненими у своїй здатності терпіти ці неприємні відчуття і заспокоїтися швидко. Методи релаксації, такі як глибоке дихання, медитація і розслаблення м'язів є потужним засобом занепокоєння, паніки та страху. При регулярній практиці, вони можуть поліпшити вашу здатність контролювати фізичні симптоми тривоги, які зроблять фобії менш лякаючою. Методи релаксації також допоможуть вам більш ефективно справлятися з іншими джерелами стресу і тривоги у вашому житті.
Порада 3. Якщо у вас є фобії, ви схильні переоцінювати наслідки. У той же час, ви недооцінюєте свою здатність впоратися з ситуацією. Почніть записувати будь-які негативні думки, що виникають коли ви стикається з вашої фобією. Як тільки ви визначили ваші негативні думки, оцінювати їх:
- Чи є докази того, що суперечить цій думці?
- Не могли б ви зробити що-небудь, щоб вирішити цю ситуацію, якщо вона відбувається?
- Що б ви сказали своєму другові, який має цей страх?
Таким чином, поступово ви зможете впоратись зі своїми фобіями.
Матеріали
підготували
психологи Олена Муха, Юлія Стадницька