70 років від заснування Буської районної бібліотека для дітей

Колиска мудрості й добра

            Цьогоріч виповнюється 70 років з часу заснування Буської районної бібліотеки для дорослих. Водночас з нею святкує свій ювілей і наша районна дитяча бібліотека, адже їхнє становлення тісно пов’язане між собою.

            Історія виникнення бібліотеки у нашому місті насправді сягає вісімдесятих років ХІХ століття. Новостворене товариство «Просвіта» сприяло організації на наших теренах хат-читалень, метою яких було поширення освіти та культури серед галичан. Найбільш до цього долучались священики та передова інтелігенція краю.

            Із спогадів старожилів міста дізнаємось, що місцем розташування першої читальні у Буську була убога хатина навпроти церкви святого Миколая, у якій розміщувались промислова та м`ясна крамниці, а третю кімнату займала читальня. До неї в неділю сходився міський люд, аби спільно почитати, пограти в шахи, подискутувати. Особливістю тогочасної читальні було те, що працювали в ній виключно чоловіки. Останнім завідувачем читальні у Буську був Антон Давидовський.

            Офіційною датою заснування бібліотеки в Буську вважається 24 серпня 1944 року. Наказом № 46 по районному відділу освіти на посаду завідуючої районною бібліотекою було призначено Солодкову-Горобей Марію Петрівну. З цього часу до 1975 року бібліотека не мала постійного приміщення. Вона розміщувалась у старому клубі, згодом у будівлях комендатури та районного НКВС.

            З часу заснування у бібліотеці обслуговувалось як доросле так і дитяче населення. У травні 1948 року у бібліотеці було створено дитячий абонемент, який очолювала Л. Ф. Кретова, а в 1952 році – Г. М. Лисенко. У 1957 році у дитячому відділі працює два бібліотекарі: Ю. М. Набатова та Г. С. Корольова. 1968 року Галину Сергіївну Корольову було призначено завідуючою районною бібліотекою для дітей. З того часу в штаті бібліотеки працює троє осіб: Я. С. Шургот, К. М. Сапіга, О. І. Гаврилюк. 1976 року пройшла централізація бібліотечної системи. Заступником директора Буської ЦБС по роботі з дітьми було призначено Г. С. Корольову. Свого часу вона згадувала, що у 60-70-х роках читацька активність дітей була найвищою. З 1969 по 1975 роки фонд дитячої літератури зріс із 13489 до 21750 примірників, а у 1984 році сягнув 29486 примірників. В цей час характерними формами наочної пропаганди літератури були книжкові виставки, так звані бібліотечні плакати; серед масових заходів переважали дитячі ранки, читацькі конференції, тематичні бесіди, голосні читання. З метою розвитку читацьких смаків складались плани читання, поширеними були читацькі щоденники, оформлялись альбоми з відгуками читачів про книгу.

            У 1975 році дитяча бібліотека переїхала у приміщення новозбудованої Буської музичної школи, де у 3-х кімнатах розмістились абонементи  1-4-х, 5-9-х класів та читальний зал. З 1987 року районну бібліотеку очолювала Оксана Богданівна Стецик, з 1992 по сьогодні бібліотекою керує Галина Миколаївна Гораль.

            Бібліотека впродовж свого існування переживала різні часи, особливо вразливими були 90-ті роки. Економічна криза вдарила по бібліотечній галузі, скорочене фінансування спричинило мізерні надходження книг та періодики, жодного покращення не спостерігалося у матеріально-технічному оснащенні, працівники вимушено перебували у довготривалих відпустках. Та справжні бібліотекарі, незважаючи на усілякі негаразди, не полишали улюблену професію. Значний вклад  у розвиток нашої бібліотеки внесли Г. С. Корольова, Я. С. Шургот, К. М. Сапіга, О. В. Пилипчук, Г. І. Мушак, Н. М. Островська, О. Б. Стецик та інші, котрі присвятили бібліотечній справі не один десяток років, прищеплюючи юним читачам  любов до книги та читання. Сьогодні вагомий досвід попередників переймають бібліотекарі РДБ Марія Мороз та Галина Сай.

            Впровадження нових форм масової роботи з використанням сучасних інформаційних технологій, постійне підвищення фахового рівня бібліотекарів, намагання якнайповніше    задовольняти запити читачів, а найголовніше – привити любов читачам до рідного слова, до своєї Батьківщини – це неповний перелік завдань, над якими працюють наші бібліотекарі сьогодні.

            Читачі та бібліотекарі РДБ є активними учасниками як районних, так і обласних конкурсів: «У вінок Кобзаря ми вплітаєм майбутнє», «Бібліотека, яку знають всі», «Читаюча родина», «Думаємо про майбутнє, робимо сьогодні», «Канікули з книжкою», «Шевченкіана Львівщини», «Найкращий читач України». Відрадно, що за останні п’ять років переможцями обласного туру-конкурсу «Найкращий читач України» стали наші читачі – Оксана Кузьма (2011 рік), Віталій Лісовець (2014 рік).

            Нам приємно, що наші колишні читачі, а зараз вже дорослі люди, приводять у бібліотеку своїх дітей, згадуючи найкращі моменти свого читацького життя.

            Впродовж років у нас налагодились хороші партнерські стосунки із педагогічними колективами шкіл міста, працівниками та вихованцями районного будинку дитячої та юнацької творчості, священнослужителями місцевих храмів, членами товариства «Бужани», працівниками ЗМІ.

            Двері нашої РДБ є завжди гостинно відкриті не лише для юних читачів, батьків, вчителів, але й для бібліотекарів ЦБС, котрі часто навідуються за методичною допомогою, професійною порадою або ж з метою запозичити щось нове та цікаве.

Г. М. Гораль, заступник директора Буської ЦБС по роботі з дітьми

ЛоготипС.Г. КорольоваДиректор та заступникКнижкова виставкаКраєзнавчо-етнографічний куточокКраєзнавчо-етнографічний куточокСвято книжкиСвято рідної мовиСьогоднішній колектив бібліотекифлеш-моб до Т.Шевченка