«З книгою жити – з добром дружити»

Зображення для новини '«З книгою жити – з добром дружити»'

(методичні поради до Всеукраїнського тижня дитячого читання 2014)

          Щороку у дні весняних канікул дитячі бібліотеки України проводять Всеукраїнський тиждень дитячого читання. У перенасичений інформацією час свято набуває особливого значення: допомагає дітям відчути радість спілкування з книгою, нагадує дорослим про значення друкованого слова у дитинстві, привертає увагу до проблем дитячого читання.  Як свято - Тиждень дитячого читання із дуже давніми традиціями сьогодні не лише не втратило свого значення, але й набуло особливого змісту для кожного учасника, від дворічного малюка, який пробує книжку «на зуб», до солідних «живих» класиків дитячої літератури.

          При плануванні Тижня-2014 рекомендуємо звернути увагу на творчість письменників-ювілярів, нові книги, «золотий фонд» (класику) і забуті  книги дитячої літератури, а також на кіномистецтво, яке найбільше популяризує книгу. Беручи до уваги, що у 2014 році святкується 200-річчя Тараса Шевченка, 120 років  від дня народження Олександра Довженка, 150 років  від дня народження  Михайла Коцюбинського (і 50 років фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків), а також відзначається Рік Білорусі в Україні, можемо пропонувати наступну програму проведення заходів:

  • День перший «З книгою жити — з добром дружити». Відкриття Тижня .
  • День нових книг «Познайомимося! Ми новенькі!»
  • День письменників-ювілярів «Творили й творимо для вас».
  • День книжок-ювілярів «Усе минуще, тільки книги вічні»
  • День забутих книг «Книга живе, доки її читають»
  • День кіно «Ії Величність Книга та Його Високість Кіно».
  • Закриття Тижня «Читати — це круто!»

          Запорукою успіху проведення Тижня є оригінальне і яскраве оформлення бібліотеки. Під час оформлення виставок не варто забувати про найкращі ілюстрації творів, а на виставці, присвяченій кіномистецтву, поруч із книгами можуть бути присутні відеокасети або диски з записом фільмів, фото акторів. Приклади деяких запропонованих назв: книжково-ілюстративна виставка «Ще гарячі, щойно з печі!» (книги-новинки), «Книгомагніти» (виставка книжок-ювілярів 2014 року), «Незаслужено забуті», «Від Довженка до Іллєнка: шлях українського кіно». Також серед читачів можна оголосити конкурс на кращий буктрейлер  «Читати — не перечитати», у ході якого запропонувати дітям за допомогою відео презентувати свою улюблену книгу.

               Відкриття Тижня найчастіше відбувається як театралізована вистава з улюбленими літературними героями дитячої літератури. Добре, коли бібліотекарі розпочнуть свято ще у бібліотечному фойє, запросивши читачів  до участі у різноманітних бліц-конкурсах. Варто також при вході до бібліотеки роздати дітям та дорослим цікаво оформлену програму свята на усі дні Тижня, що допоможе їм зорієнтуватися і активно брати участь у тих заходах, які пропонує бібліотека. Також у цей день можна провести заходи і поза бібліотекою, організувавши у школах та дитячих садках бібліомайданчики під гаслами «Ходімо до нас!», «Сім днів у бібліотеці» тощо.

          День нових книг проводиться із метою залучення уваги читачів до новинок дитячої літератури. При підготовці до заходів радимо скористуватися матеріалами Інтернет-ресурсів: КЛЮЧ(http://www.chl.kiev.ua/key),«ЛітАкцент» (http://litakcent.com/category/litachok/), «БиблиоГид»(http://www.bibliogid.ru/).     Для читачів різних вікових категорій варто провести презентації нових книжок, огляди та бесіди, обговорення новинок дитячої літератури, зустрічі із письменниками або видавцями (якщо бібліотеки мають таку можливість). Для наймолодших читачів-дошкільників у рамках другого дня Тижня пропонуємо голосні читання сучасних дитячих поетів тва письменників.

          Не варто забувати, що на сьогодні дитяче читання значно розширило свою сферу, і всесвітня мережа відіграє у цьому не останню роль. Інтернет — друг чи ворог читанню? Радимо спробувати відшукати відповідь на це питання у ході диспуту «Цей страшний Інтернет» у бібліо-кафе, де «відвідувачам» у меню можна запропонувати книгу Тетяни Щербаченко «Як не заблукати у Павутині».  Цей диспут може відбутися між читачами-учнями 5-6 кл., бібліотекарями, вчителями та батьками. 

          Третій день Тижня присвячений письменникам-ювілярам 2014 року. Не зважаючи на те, що основні заходи у дитячих бібліотеках до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, головного ювіляра року. Здається, що дітям все відомо про Тараса Шевченка, але чи насправді це так? Чи цікавляться вони біографією Кобзаря, як добре відомі їм його твори, можна дізнатися у ході інтелектуальної гри «Шевченко — знаний і незнаний». Також до ювілеїв інших українських і зарубіжних письменників пропонуємо наступні заходи для читачів різних вікових категорій: літературну гру «Маленькі тролі та великі пригоди» до 100-річчя  Туве Янсон, бібліоквест «Нескінченна подорож, або Як дійти до Небувалії» до 85-річчя Мікаеля Енде, літературно-історичну мандрівку «Королівське подружжя у Чехії» до 135-річчя від дня народження Василя Королева-Старого.

          «Відсвяткувати» ювілеї улюблених казок читачам-учням 1-4 класів допоможе проведення флешбуку «Кольори ювілейних казок», у ході якого діти не лише зможуть пригадати твори Ганса Христіана Андерсена, Корнія Чуковського, Миколи Носова та інших дитячих письменників. Сподіваємося, що у грі залюбки візьмуть участь і батьки юних читачів, із задоволенням пригадуючи казки свого дитинства. Трьом книгам-ювілярам (баладам про Робіна Гуда, романам Даніеля Дефо «Робінзон Крузо» та Рафаело Джованьолі «Спартак»), а також іншим книгам, які так чи інакше пов’язані із цими легендарними героями, можна не лише присвятити виставку «Книгомагніти», але й провести її презентацію «Книги потрібні в дитинстві читав».

          Під час організації заходів до четвертого дня Тижня «Книга жива, доки її читають» згадаємо ті книги, які з різних причин не привертають до себе уваги юних читачів. Відзначаючи 100-річчя від дня народження української дитячої письменниці Лариси Письменної, пропонуємо літературне досьє «Добра казкарка й оповідачка», де діти можуть ознайомитися із книгами письменниці на виставці, прослухати розповідь бібліотекаря про їхню авторку та її героїв, відвідати гурман-сніданок «Дуже смачні історії», а також розв’язати кросворди за творчістю ювілярки. При підготовці до проведення гурман-сніданку, треба не лише приготувати для читачів ласощі (печиво, цукерки), але й заздалегідь ознайомити читачів-учасників  із казками, оповіданнями та повістями Лариси Письменної. Сам сніданок проводиться як невимушена бесіда за чаєм, у ході якої бібліотекар та читачі можуть розповісти про творчість письменниці та обмінятися думками з приводу її творів.

          Хоча протягом усіх днів Тижня для популяризації читання використовується і кіномистецтво та мультиплікація, пропонуємо провести окремий День кіно, зважаючи на те, що у 2014 році відзначається 120-річчя від дня народження одного із засновників українського кіно та видатного письменника — Олександра Довженка.  До цього дня Тижня читачам можна запропонувати: перегляд  фільмів — екранізацій письменників-ювілярів, цикл бесід «Книги — мовою екрана». Запропонувати відеогодину «Доброта — це завжди доброта» за екранізаціями повістей англійської письменниці Френсіс Бернет, а для старшокласників організувати відеосалон «Тричі — ювілей!», де запропонувати їм познайомитися з шедевром українського кіно — фільмом Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» та його літературною першоосновою — однойменною  повістю Михайла Коцюбинського.

          Бібліотекарі можуть знайти багато варіантів проведення Тижня дитячого читання, але найголовніше, що при такому підході свято буде оригінальним і запам’ятається надовго. І варто завжди пам’ятати про його надзадачу: допомогти дітям відчути радість спілкування з друкованим Словом.

 

               Рекомендації розроблено на основі методичних рекомендацій З книгою жити – з добром дружити : методичні поради до Всеукраїнського тижня дитячого читання 2014 / Національна бібліотека України для дітей. – К., 2014.