Амеліна Вікторія

Зображення для новини 'Амеліна Вікторія'

Вікторія Юріївна Амеліна (1.01.1986-1.07.2023) - українська письменниця, громадська діячка, лауреатка премії Конрада, засновниця Нью-Йоркського літературного фестивалю на Донеччині.

Народилася у Львові. У 14 років емігрувала з батьком до Канади, однак невдовзі вирішила повернутися в Україну. 2007 року отримала ступінь магістра комп’ютерних технологій в НУ «Львівська політехніка» з відзнакою. У 2005-2015 роках працювала в міжнародних технологічних компаніях.

2014 року вийшов дебютний роман Вікторії «Синдром листопаду, або Homo Compatiens». Книжка увійшла до десяти найкращих прозових видань за версією премії «ЛітАкцент року-2014». 2015 року роман був перевиданий та увійшов до короткого списку премії Валерія Шевчука.

2017 року у «Видавництві Старого Лева» вийшов друком другий роман письменниці «Дім для Дома». Книжка увійшла до коротких списків національних та міжнародних премій: «ЛітАкцент року - 2017», Премії міста літератури ЮНЕСКО, Європейської літературної премії. Запорізька книжкова толока назвала «Дім для Дома» найкращою прозовою книжкою року.

Перша дитяча книжка письменниці «Хтось, або Водяне Серце» вийшла друком 2016 року. Наступна її книжка для дітей «Е-е-есторії екскаватора Еки» побачила світ 2021 року.

Тексти Вікторії Амеліної публікувалися в перекладах польською, чеською, німецькою, нідерландською та англійською мовами. Нещодавно роман "Дім для Дома" було перекладено іспанською мовою.

У 2021 році Вікторія Амеліна стала лавреаткою літературної Премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського, яка присуджується молодим авторам раз на два роки. Цього ж року письменниця заснувала Нью-Йоркський літературний фестиваль, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.

Вікторії Амеліній було 37 років, коли російська ракета забрала її життя.

Книги письменниці

  • Амеліна, Вікторія. Дім для Дома : роман / В. Амеліна. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. - 381 с.
  • Амеліна, Вікторія. Е-е-есторії екскаватора Еки / В. Амеліна ; намал. О. Шатохін. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. - 58 с. : іл.
  • Амеліна, Вікторія. Синдром листопаду, або Homo Compatiens / В. Амеліна. - Харків : Vivat, 2015. - 288 c.
  • Амеліна, Вікторія. Хтось, або Водяне Серце / В. Амеліна ; намал. М. Фоя. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2016. - 33 с. : іл.