Жах, що буде, якщо… або генералізований тривожний розлад
Всі ми буваємо тривожними час від часу, але люди що страждають на генералізований тривожний розлад тривожаться постійно, чи є на це причина, чи немає. Ця тривога повязана з речима, які навряд чи відбудуться, але тривога є постійною, вона виснажує та заважає жити і працювати.
На відміну від фобій, де страх пов'язаний з конкретною ситуацією чи річчю, тривога при ГТР є загальним почуттям страху або занепокоєння, що впливає на все життя. Ця тривога є менш інтенсивною, ніж панічна атака, але набагато стійкіша, що робить нормальне життя важким і не дає розслабитись.
Ви можете турбуватися через ті ж речі, що й інші люди, але набагато сильніше, ніж вони. Різниця між нормальмою тривогою і тривогою при ГТР у тому, що при останньому тривога є: стійкою, надмірною, навязливою, заважає нормальній життєдіяльності.
Незалежно від того, чи розумієте ви надмірність тривоги, чи вважаєте, що вона вас захищає, ви не можете уникнути тривожних думок.
Симптоми ГТР коливаються. Часом ви можете почувати себе краще і мати значні погіршення під час стресу. Також у різних людей можуть бути наявні різні симптоми. Але більшість людей з ГТР мають поєднання низки наступних емоційних, поведінкових і фізичних симптомів.
Емоційні симптоми
- постійна турбота про будь-що
- нездатність контролювати тривогу
- навязливі думки
- нездатність переносити невизначеність майбутнього
- постійний страх
Поведінкові симптоми
- неможливість розслабитися, насолодитися тишею або бути насамоті
- труднощі з концентрацією уваги
- нездатність працювати, тому що ви відчуваєте себе пригніченим
- уникнення ситуацій, які викликають тривогу
Фізичні симптоми
- напруження м'язів або біль у тілі
- проблеми з засинанням або сном
- проблеми зі шлунком, нудота, діарея
Крім того, люди з ГТР часто мають інші тривожні розлади (такі як панічний розлад, обсесивно-компульсивний розлад і фобії), страждають від депресії і/або намагаються займатися самолікуванням за допомогою наркотиків або алкоголю.
Точна причина виникнення ГТР невідома, але низка факторів: генетика, біохімія головного мозку, стреси, - роблять свій внесок в його розвиток. Найчастіше ГТР починається в дитинстві або підлітковому віці, але може початися в зрілому віці, частіше трапляється у жінок, ніж у чоловіків.
Самодопомога
Основним симптомом ГТР є хронічне занепокоєння. Отже, щоб вийти з цього стану слід зрозуміти, що саме викликає це занепокоєння та як ви його підтримуєте. Саме внутрішній діалог викликає тривогу, те значеня, яке надає людина тривожній думці і спричиняє високий рівень тривоги. Коли ви хвилюєтесь, ви сприймаєте свою думку як правдиву. Якщо вам вдасться переоцінити ступінь імовірності справдження цієї думки, то ваша тривога поступово зменшиться.
Практики, що допомагають розслабити тіло (релаксація, глибоке дихання, медитація і т.д.) будуть корисними при ГТР.
Здоровий, збалансований спосіб життя відіграє велику роль у зменшенні симптомів ГТР. Отож, здорове харчування, заняття спортом, прогулянки, міцний сон, невживання кофеїну та алкоголю будуть корисними.
Професійна допомога
Когнітивно-поведінкова терапія ефективна у допомозі подолання ГТР. Ви навчитеся розпізнавати і міняти спосіб мислення і поведінку, які призводять до тривоги. Цей тип терапії допомагає виправити спотворені думки, подивитись на тривогу більш реалістично.
Матеріали підготували
психологи Олена Муха, Юлія Стадницька