Марія Конопницька

Зображення для новини 'Марія Конопницька'

 Пам’ятка присвячена 170-річчю з дня народження Марії Конопніцької.

     Містить біографічні відомості, літературу про життя та творчість письменниці. Окремим розділом подано матеріал про перебування Марії Конопніцької у Львові.

     Окрім цього, пропонуємо розробку сценарію за відомою казкою «Про краснолюдків і сирітку Марисю» з досвіду роботи літературного театру «Маска», що діє при Львівській обласній бібліотеці для дітей.

     Посібник призначений для вчителів, вихователів, батьків, студентів.

Укладач О. О. Сачинська

Обкладинка Л. Русакова

Відповідальна за випуск Л. А. Лугова

 

В історії польської літератури останньої чверті ХІХ – початку ХХ ст. творчість Марії Конопніцької займає одне з найпочесніших місць. Її багатогранна обдарованість щедро виявила себе в поезії, прозі, літературно-критичних розвідках, публіцистиці, в мистецтві художнього перекладу з західноєвропейських і слов’янських мов. Мало хто з польських поетів - сучасників і наступників Конопніцької - міг претендувати подібно до неї на високий ранг народного співця. Новаторськими, з багатьох поглядів художньо неперевершеними на той час були зміст й жанрово-стильова різноманітність кращих її поетичних творів. Довший час недооціненою лишалася новелістика Конопніцької.

     Народилася письменниця 23 травня 1842 року у містечку Сувалки теперішнього Бєлостоцького воєводства, у збіднілій шляхетській родині. Коли Марії виповнилося 12 років, вона зазнала першої великої втрати - померла її мати.  Батько, Юзеф Василовський, провінційний адвокат, людина добра й освічена, виховував доньку в традиціях християнських, без жіночого впливу. Спочатку він сам займався освітою доньки, пізніше Марія з 1855 по 1856 pоки навчалася у Варшавському монастирському пансіоні, але через брак коштів не закінчила освіту.&nb