Оксана Думанська

Зображення для новини 'Оксана Думанська'

 Нещодавно відома українська письменниця, перекладач, доцент Української академії друкарства, лауреат літературних премій імені Дмитра Нитченка та Ірини Вільде Оксана Думанська відсвяткувала своє 60-річчя.

   Народилася  вона на Сумщині у 1951 році, виросла на Чернігівщині та Київщині, а останні три десятки літ мешкає у Львові.  У своїй «іронічній біографії» пані Оксана пише: «Я народилася – і в цьому ніхто не сумнівається – у середині минулого століття на благословенній Сумщині. Читати почала у дошкільному віці; з класики – таємно від батьків «проковтнула» п’єсу Карпенка-Карого. З того часу полюбила традиційний український театр і досі люблю читати: Коцюбинського, Тютюнника, Содомору, Пагутяк і Сняданко, а також «молоді» вірші Андруховича. Навчалася у школі під Києвом, а після її закінчення – у Київському університеті на філологічному факультеті».

    Спершу працювала педагогом, бібліотекарем. Пізніше знайшла роботу в районній молодіжній газеті. «Це була хороша школа журналістики, де мене навчили жартівливому точному слову», - згадує Оксана Думанська.

   Життєві шляхи привели письменницю до Львова, де вона продовжила педагогічну діяльність:  викладала мови й літературу (українську та російську) іноземним студентам. Пізніше «поклик до педагогіки» почала реалізовувати у викладанні різних дисциплін студентам Української академії друкарства – майбутнім видавцям. Сьогодні Оксана Думанська – доцент кафедри видавничої справи і редагування Української академії друкарства. Також вона багато займається самоосвітою, бо «працювати і не поновлювати знання, досвід - страшна помилка», - переконана пані Оксана.

   Першу книжку для дорослих «Ексклюзив» Оксана Думанська написала після свого «правдивого повноліття», відсвяткувавши п’ятдесят. Книга про студентські «київські» часи вийшла у львівському видавництві «Каменяр». Вона миттєво привернула увагу читачів, стала літературною сенсацією.

   «Я випадкова письменниця» - каже про себе О. Думанська. Справді, старт виявився легким, і порівняно за короткий час вона зуміла підготувати й видати чимало творів для дорослих та дітей, притому кожна з її книг  - особлива.

   У 2004 році виходить друком  «Графиня з Куткора» - біографічна оповідь про нашу славну землячку, художницю Софію Караффу-Корбут.

   2005 рік – з’явилася повість для підлітків «Спосіб існування білкових тіл». Правда, письменниці здалося, що читача збиває з пантелику така назва, яка нагадує якесь хімічне словосполучення. Тому, зберігши первинний текст, вона дає повісті нове ім`я – «Школярка з передмістя». Отож, через 4 роки у видавництві «Світ Дитини» цей твір був перевиданий вже під новою назвою.

У 2007 році в творчому доробку письменниці з`являється ще один твір - «Романи на одну ніч», 2008 рік – «Оповідки з жіночої торебки» - розповідь про наших сучасниць, близьких і далеких, молодих і старших, успішних і не дуже. У «Літературному Львові» читаємо : «Оповідання з жіночої торебки» - це розповідь, написана хвилюючим серцем, де за зображуваними явищами сучасності ми бачимо не тільки нинішній день, а і проливаємо світло на майбутнє», бо, як відомо, завтра починається сьогодні.

   Для найменших читачів з`являється повість «Бабусина муштра» (2008) - історія взаємин маленької дівчинки з бабусею. 

    Коли Літературна агенція «Піраміда» започаткувала серію веселих детективів, то обрала до авторів також Оксану Думанську, зважаючи на її легке перо, дотепну мову та цікавий сюжет творів. Отже, «Хроніка пригод Геня Муркоцького»  від Оксани Думанської – своєрідний експеримент, а зазначений жанр – небанальний детектив.

   Та педагогічна лінія життя не відпускає письменницю: згодом вона написала роман – колаж для родинного читання «Дитя епохи», в основу якого покладено реальні події з життя пересічних львів’ян.

   Загалом «Дитя епохи» - це такий собі лікнеп для читача. Тут і особливі редакторські слівця, і деякі секрети творчої кухні, а то й просто універсальні поради мудрої жінки, як діяти в тій чи іншій життєвій ситуації. Письменниця переконливо доводить, що хоча в житті трапляються непрості ситуації, та навіть за притлумленими страхами, взаємними докорами й конфліктами поколінь завжди можна побачити щось важливе, заради чого варто видряпуватися з халепи. До слова, на зустрічах з письменницею батьки неодноразово дякували О. Думанській за  «педагогічну допомогу» в стосунках з дітьми. Бо ж вона цим романом справді хотіла об`єднати всі покоління шанувальників художнього слова. «Хай це звучить примітивно й банально, але культура читання і потребування книги здебільшого починається в родині. Жодними гучними акціями не примусиш людину полюбити цю інтимну дію – спілкуватися наодинці з персонажем. А якщо люди відвикатимуть від читання, то кому будуть потрібні письменники,  видавці,  книгорозповсюдники ?» -  сказала в одному зі своїх інтерв’ю О. Думанська.

   Письменниця любить малювати яскраві характери на тлі суспільного життя. Її персонажі – різні, живі, у неповторній палітрі цікавих деталей - знахідок, просто дихають життям1 . Письменниця вважає, що книжка не може народитися на якійсь абстракції, тільки на «живому» матеріалі.  Як-ось твір  « Куди зникає час…». Це книга (вона побачила світ  наприкінці 2009 року у видавництві «Світ Дитини») про долю митця, українського художника Андрія Ментуха, котрий у важких умовах зумів досягти значних висот та розкрити свій талант.

   До нового українського перекладу повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба» видавництво «Світ Дитини» залучило саме Оксану Думанську. І не помилилося. Це «поважне» видання у її перекладі має успіх у шанувальників класики.

   О. Думанська перекладає для українського читача також найкращі зразки сучасної світової літератури. Саме завдяки її перекладу український читач мав нагоду познайомитися з світовою знаменитістю Люком Бессоном, котрий написав казку під назвою «Артур» - про 10 -літнього хлопчика, котрий потрапив у паралельний світ.  

Також в  літературному опрацюванні Оксани Думанської у видавництві «Світ Дитини» вийшли у 2008 році історична повість З. Левицької «При битій дорозі» та у 2010 – роман для юнацтва Василя Королів-Старого «Чмелик».

   У 2010 - 2011 роках зроблені переклади творів російських дитячих класиків - Валерія Медведєва “Пригоди сонячних зайчиків”, Сергія Козлова “Новорічна казка”, “Їжачок в тумані”, Віталія Біанкі “Як мурашка додому поспішав”.

    Ще одна книга - «Іван Тиктор. Талан і талант». Тут подано життєпис славного галицького видавця І. Тиктора. Як висловився ректор Української академії друкарства  Б. Дурняк,  «завдяки авторському колективу Іван Тиктор - редактор, видавець і організатор преси, повернувся в Україну – своїм досвідом, успіхом, доброчинністю задля нашого спільного майбутнього як головний герой унікальної у своєму роді книжки».Керівником авторського колективу була саме Оксана Думанська.

   У неї багато задумів, багато проектів. У львівському видавництві «Свічадо» О. Думанська працює як редактор та перекладач. Також творча співпраця здійснюється письменницею із львівськими видавництвами «Піраміда», «Світ Дитини», «Аз-Арт», київськими «Махаон» та «Грані-Т».

   Літературна Агенція  «Піраміда» нині підготувала до видання доповнену й по новому оформлену книгу «Бабусина муштра» та продовження небанального детективу «Хроніка пригод Геня Муркоцького».

    У квітні 2011 року з`явилась нова книжка О. Думанської - «Собаче життя кота Хитруна».

  Якщо ж проглянути «хроніку» участі Оксани Думанської у літературно-видавничому житті, то можна констатувати: за 8 років – більше 10 книг! Сама письменниця каже: «Зараз – і в цьому не варто сумніватися – перебуваю у пошуку нової форми для веселої книги про мову, щоб мої онуки активно українізовували столицю».

   Оксана Думанська – надзвичайно світла, життєрадісна, зичлива людина, яка пише дотепні, розумні, цікаві книжки. І таланту, мудрості, доброти у пані Оксани знайдеться ще на багато книг.

 

Твори Оксани Думанської 

1.   Думанська, О. І. Бабусина муштра [Текст]  / О. І. Думанська ; худож. оформл. О. Микули. - Львів : Піраміда, 2008. - 54 с.


Як зізналась сама авторка, у головної героїні твору є реальний прототип – її онучка. Письменниця перенесла на сторінки видання свій досвід спілкування із  дівчинкою, котру вона намагається навчити усього, що знає та вміє сама. Малечі «Бабусина муштра» сподобається - діти люблять читати про  життя ровесників, про стосунки в сім’ї, про героїв, які схожі на них. А ще ця книжечка сподобається бабусям - після прочитання вони знатимуть, як відповідати на сотні запитань маленьких чомучок.

 

2.   Думанська, О. І. Дитя епохи [Текст]  / О. І.  Думанська. - Львів : Піраміда, 2009. - 118 с. : ілюстр.


Роман “ Дитя   епохи ” – розповідь у монологах про родину, де підростають діти, і батькам доводиться вирішувати для себе: діяти з позиції сили чи дати дітям змогу чинити на свій розсуд. «Головна героїня цієї книги – Любомира – і справді дівчина, яка змалечку прагнула самостійності. До слова, вона зараз навчається у Києво-Могилянській академії. Отож, основні події її життя та життя її батьків і стали канвою оповіді», – розповіла читачам авторка.

 

3. Думанська, О. І. Ексклюзив [Текст] : роман. повість / О. І. Думанська ; худож. оформл. М. Шутурми. - Львів : Каменяр, 2002. – 179 с. : ілюстр.


До книги увійшли однойменний роман і "Сентиментальна повість". Авторка  в "Ексклюзиві"  не вдається до зображення карколомних сюжетних ліній. Вона від імені своєї героїні, журналістки, оповідає про період, який Україна переживала у сімдесяті роки, а в другій частині роману - вже від імені вчительки - веде читача ще далі вглиб історії - аж до післявоєнних часів.

 

4. Думанська, О. І. Куди зникає час... [Текст] / О. І. Думанська. – Львів : Світ Дитини, 2009. - 120 с.

 

5. Думанська, О. І. Марійка чекає на братика [Текст] / О. І. Думанська // Світ Дитини. - 2011. - № 2. - С. 9-10.

 

6. Думанська, О. І. Оповідки з жіночої торебки [Текст]  / О. І. Думанська ; худож. О. Микула. - Л. : Піраміда, 2008. - 127 с. : ілюстр.


Книга містить «Роман на одну ніч» та новели, сюжети яких  підказали авторці друзі. Історії лаконічні, подекуди, можливо, навіть закороткі. Серед них - і новели з несподіваним фіналом, і цілком звичайні оповідання, прочитавши які, дехто може подумати: а що ж тут особливого? Їх родзинка якраз і полягає в легкості й простоті, з якою ведеться оповідь. Можливо, ви не почерпнете з «Оповідок…» нових для себе ідей, але неодмінно посміхнетеся разом із головними героями.

 

7.   Думанська, О. І. Оповідки з жіночої торебки [Текст]  : повість / О. Думанська // Дніпро. - 2011. - № 3. - С. 4-13.

 

8.   Думанська, О. І. Пригоди пристойної пані [Текст]  : кишеньковий роман  / О. Думанська // Дзвін. - 2007. -  № 7. - С. 65-77.

 

9.   Думанська, О. І. Принцеса Горошинка [Текст] / О. І. Думанська // Світ Дитини. - 2011. - № 2. - С. 6-8.

 

10. Думанська, О. І. Прихована правда [Текст]  / О. І. Думанська ; худож. З. Васіна // Світ Дитини. - 2010. - № 11. - С. 10-12.

 

11. Думанська, О. І. Романи на одну ніч [Текст] / О. І. Думанська ; худож. оформл. Д. Конюхова. - Львів: Піраміда, 2007. - 95 с.: ілюстр.


У книжечці кишенькового формату, яка дуже підходить для жіночої сумочки, дві оповіді: «Мішень для споминів» і «Пригоди Пристойної Пані». Шанувальники стилю Оксани Думанської не будуть розчаровані. У «Пригодах Пристойної Пані» багато гумору, веселих та кумедних ситуацій, а фінал... Але як би вам не хотілося якомога швидше дізнатися, чим усе закінчиться, не намагайтеся стати рекордсменами із швидкісного читання,  а смакуйте цю витончену прозу.

 

12. Думанська, О. І. Собаче життя кота Хитруна. Зустріч із Чарлі [Текст]  : (казка для Єви та Захарка) / О. І.  Думанська ; іл. Мар'яни Петрів // Світ Дитини. - 2011. - № 4. - С. 12-13.

 

13. Думанська, О. І. Спосіб існування білкових тіл [Текст]  : щоденник, записаний з уяви / О. І. Думанська. – Львів : Піраміда, 2005. - 83 с. : іл.

 

14. Думанська, О. І. Хроніка пригод Геня Муркоцького [Текст]  : небанальний детектив / О. І. Думанська ; фотогр. Р. Костенка. – Львів : Піраміда, 2009. - 224 с.


 «Хроніка пригод Ґеня Муркоцького» - класичний детектив. Як відкрила таємницю Оксана  Думанська, вона « назбирала матеріал – кримінальну хроніку 20-30-х років минулого століття. Злочинець – особа вигадана, такий собі симпатичний шахрай Геньо Муркоцький. А от портрет Юрася Магдебурка, чесного нишпорки, списано із видавця. Ба більше: на обкладинці книги зображений саме Магдебурко – тобто Василь Гутковський у стилі ретро».

 

15. Думанська, О. І. Школярка з передмістя [Текст] : щоденник,  дописаний з уяви / О. І. Думанська. – Львів : Світ Дитини, 2008. - 86 с. : ілюстр.


Сучасні школярі не пишуть ні листів, ні щоденників - вони спілкуються короткими повідомленнями-есемесками, «гуляють» просторами інтеренету, отримують будь-яку інформацію, навіть шкідливу для їхніх таких ще неспотворених душ... І, все ж, вони мало чим відрізняються від повнолітніх дітей минулого тисячоліття, коли йдеться про друзів, любов, вірність, сподівання на щастя.
Письменниця Оксана  Думанська  визначила жанр своєї книги як «щоденник, дописаний з уяви». Бажаємо вам, юні читачі, приємних годин за сторінками «щоденника» вашої ровесниці.

 

16. Думанська, О. І. Графиня з Куткора [Текст] : біогр. оповідь з голосів самовидців / О. І. Думанська ; худож. оформл. І. Шутурми. – Львів : Каменяр, 2004. - 127с. : 8л. іл., фотоіл.


Книга “ Графиня   з   Куткора ” - про життя і творчість Софії Караффи-Корбут. Кажуть, що видатна художниця так і не знайшла жіночого щастя. Бувало, ділилася з друзями: “Я би хотіла мати з п’ятеро дітей, щоб вони рядком сиділи за столом, і я їх годувала…”. Не судилося… “Але хіба це кине тінь на її образ?”, - пише Оксана Думанська.
Не дочекавшись Шевченківської премії, відмовившись від усіляких нагород і визнань (“Не хочу ні тих папочок поздоровчих, ні фарисейських слів..”), велика майстриня пішла із життя, до останньої хвилини борючись із недугою. Пам’ять про неї житиме і без титулів – варто лише розгорнути книгу…

Оксана Думанська  - перекладач 

1. Бессон, Люк. Артур і мініпути [Текст]  / Л. Бессон ; пер. з рос. О. Думанської. - К. : Махаон-Україна, 2005. - 317 с.

2. Бессон, Люк. Артур і мініпути [Текст] : вид. за новим фільмом Л. Бессона / Л. Бессон ; пер. з фр. Є. Морозова ; пер. з рос. О. Думанська. - К. : Махаон-Україна, 2007. - 413 с.

3. Біанкі, Віталій. Як мурашка додому поспішав [Текст] / В. Біанкі. - К. : Махаон-Україна, 2011. - 127 с.

4. Гоголь, М. Тарас Бульба [Текст] : повість / М. Гоголь ; пер. з рос. О. Думанської ; худож. Я. Пстрак, І. Крислач. – Львів : Світ Дитини, 2007. - 107 с. : ілюстр.

5. Козлов, Сергій Григорович. Новорічна казка [Текст] / С. Г. Козлов, ; пер. з рос. О. Думанської; худож. С. Борисова. - К. : Махаон-Україна, 2010. - 63 с. : ілюстр.

6. Медведєв, Валерій. Пригоди сонячних зайчиків [Текст] / В. Медведєв. - К. : Махаон-Україна, 2011. - 111 с.

Керівник авторського колективу 

1.   Зелінська, Н. Іван Тиктор : талан і талант [Текст] : моногр. / Н. Зелінська, Л. Сніцарчук, Е. Огар, Н. Благовірна та ін. - Львів : Укр. акад. друкарства, 2007. - 240 с.

Видання є першою спробою комплексної професійної  біографії найуспішнішого українського видавця XX ст. Івана Тиктора. Розглянуто основні медійні проекти львівського періоду його діяльності (1923-1939), окреслені досягнення очолюваного Тиктором концерну “Українська Преса”. Власне життєпис видавця розкривається у спогадах його рідних і близьких та підтверджений документами і світлинами із домашніх архівів родини Тикторів.

  

Літературне опрацювання та редагування

1.   Королів-Старий, В. Чмелик [Текст] : роман для юнацтва / В. Королів-Старий. - Львів : Світ Дитини, 2010. - 229 с.

2.   Левицька, З. При битій дорозі : (За Равітою) [Текст]  : істор. повість / З. Левицька. – Львів : Світ Дитини, 2008. - 158 с. : іл.

Статті про письменницю та її творчість 

1.   А наша Оксана - весела та сонячна! [Текст] // Світ Дитини. - 2011. - № 2. - С. 6-10.

2.   Куди зникає час... [Текст] // Світ Дитини. - 2010. - № 2. - 4 с. обкл. - Рец. на кн. : Думанська, О. Куди зникає час... / О. Думанська. - Львів : Світ Дитини, 2009.

3.   Оксана Думанська [Текст] // Літературний Львів. - 2011. - № 1. - С. 2.

 

Вебліографія 

1.        Автори - учасники марафону [Електронний ресурс] //  Форум видавців. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://bookforum.com.ua/page/2695.html - Назва з екрану.

2. Відома львівська письменниця Оксана Думанська зустрілася з читачами в Івано-Франківську [Електронний ресурс] //  kultura.lviv.ua – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://kultura.lviv.ua/literatura/proza/1202-vidoma-lvivska-pysmennytsya-oksana-dumanska-zustrilasya-z-chytachamy-v-ivano-frankivsku.html - Назва з екрану.

3. Думанська, О. Жонам-бібліоносицям [Електронний ресурс] //  РІЧ. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://ri4.lviv.ua/index.php?rubric=space&subrubric=dialogues&id=171 - Назва з екрану.

4. Думанська, О. Із Києва – від тимчасової мешканки [Електронний ресурс] // РІЧ. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http:/www.ri4.lviv.uaindex.phprubric=kolumnistyka&subrubric=eseyky&id=247 - Назва з екрану.

5. Думанська, О. Чи дочекаються свого часу «Лісова пісня» та «Іван Вишенський» [Електронний ресурс] //  День - щоденна всеукраїнська газета – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://www.day.kiev.ua/11977- Назва з екрану..

6.        Книга про дітей епохи [Електронний ресурс] //  Медіакритика. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://www.mediakrytyka.info/ohlyady-analityka/knyha-pro-ditey-epokhy.html - Назва з екрану.

7.        Книгобачення [Електронний ресурс] //  Український видавничий портал. – Електрон. дан . – Режим доступу : http://knyhobachennia.com/index.php?category=25 - Назва з екрану.

8.        Лемик, Я. До 90-ї річниці видавництва «Світ Дитини» вийшла книга Оксани Думанської «Куди зникає час…» [Електронний ресурс] //  Мистецька сторінка  – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://storinka-m.kiev.ua/art_news_2288.php - Назва з екрану.

9.        Львівська письменниця Оксана Думанська зустрілась зі школярами [Електронний ресурс] //  Інтернет-газета "ТАК!" – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://tak-news.com/2010/03/22/lvivska-pysmennytsya-oksana-dumanska-zustrilas-zi-shkolyaramy/ - Назва з екрану.

10.      Мокрик, Д. Оксана Думанська : українська мова виборсається [Електронний ресурс] //  Zaxid.net – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://zaxid.net/article/86574/ - Назва з екрану.

11.  Мориквас, Н. Книга - потрібна зараз і потім [Електронний ре сурс] //  РІЧ. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://ri4.lviv.ua/index.php?rubric=library&subrubric=reviewer&id=271- Назва з екрану.

12. Оксана Іванівна Думанська [Електронний ресурс] //  Вікіпедія. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%83%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%9E%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%86%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B0 - Назва з екрану.

13. Оксана Іванівна Думанська [Електронний ресурс] //  Львівська обласна бібліотека для дітей. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://lodb.org.ua/kids/ua/lvivski-pysmennyky-dityam/o-dumanska - Назва з екрану.

14. Оксана Думанська: "Всім письменники були потрібні тоді, коли треба було виборювати нашу нову владу" [Електронний ресурс] //  Вголос. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://www.vgolos.com.ua/politic/3425.html - Назва з екрану.

15. Оксана Думанська: "Книга не може народитися на абстракції" [Електронний ресурс] //  Інформаційно-розважальний портал м. Миколаєва. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://mykolaiv.info/novini/oksana-dumanska-kniga-ne-mozhe-naroditisya-na-abstraktsiyi.html - Назва з екрану.

16.      Оксана Думанська: «Читання потребує тиші і уваги, яку життя не завжди «забезпечує» [Електронний ресурс] //  РІЧ – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://ri4.lviv.ua/index.php?rubric=space&subrubric=dialogues&id=171 - Назва з екрану.

17.      Оксана Думанська експериментує з жанрами [Електронний ресурс] //  Галицький кореспондент. – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу : http://www.gk-press.if.ua/node/2610 - Назва з екрану.      

18.      Письменниця Оксана Думанська розповіла, звідки бере героїв для своїх книг [Електронний ресурс] //  Медіастар – Електрон. дан. (1 файл). – Режим доступу : http://mediastar.net.ua/kultura/2529-pismennicya-oksana-dumanska-zustrilasya-z.html- Назва з екрану.

19. Розмова з Оксаною Думанською, письменницею, авторкою книг для дорослих і дітей [Електронний ресурс] //  ХайВей. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу : http://h.ua/story/192397/ - Назва з екрану.