Оксана Сенатович

Зображення для новини 'Оксана Сенатович'

Пропонуємо Вам пам’ятку до 70-річчя від дня народження відомої львівської письменниці, автора багатьох творів для дітей Оксани Павлівни Сенатович.

    Видання містить розповідь про життєвий і творчий шлях письменниці та методичний коментар. Вкінці - списки бібліографічних та вебліографічних джерел.

   Рекомендовано вчителям, учням, бібліотечним працівникам та іншим читачам.

Підготували: Л.  С. Сташко,  Л. В. Тацій

Відповідальна за випуск: Л. А. Лугова 

 

«Мирний і щасливий поетичний дім 

подарувала  поетеса своїм юним читачам.

У ньому дітям затишно і світло,

бо збудований він від щирого серця,

добротно і талановито» .

(М. Людкевич)

 

   Оксана Павлівна Сенатович народилася 2 січня 1941 року у славному галицькому місті Бережани Тернопільської області. Батьки майбутньої письменниці, Павло Зенонович Сенатович і Марта Сигізмундівна Орнатовська, були сільськими вчителями, тож змалечку прищепили донечці любов до рідного слова. Маленька Саня (так пестливо батьки називали свою одиначку) ще в початкових класах загальноосвітньої школи знала напам’ять силу-силенну віршів, а сама почала віршувати вже у середніх класах. До закінчення школи, з відмінним атестатом і золотою медаллю, Оксана вже мала чималий поетичний доробок, який складався із доброго десятка грубих зошитів, всуціль помережаних віршами. Навчаючись у Львівському політехнічному інституті, поетеса дебютувала добіркою віршів у збірнику «Яблуневий цвіт» (1961). Також відвідувала літературну студію при інституті, керівником якої був Микола Петренко. Одного разу  на чергове засідання літстудійців завітав друг керівника студії Володимир Лучук, де познайомився з цікавою дівчиною із полум'яною душею, яка згодом стала його дружиною.

   Відтоді біографія Оксани Павлівни нерозривно пов’язана зі Львовом. Вона працювала інженером на заводі, в науково-дослідному інституті легкої промисловості, була на профспілковій роботі в Будинку технічної творчості молоді та юнацтва, за що її нагородили медаллю імені А. Макаренка. Колишня випускниця технічного вузу стала професійним літератором, поетом та перекладачем. 

   У 1968 р. вийшла друком перша поетична книжка Оксани Сенатович - «Стебло», за нею - «Діапазон весни», «Голубий голос», «Чоловік з трояндою». Це, так би мовити, «дорослі» збірки,  які засвідчують те, що поетична творчість Оксани Сенатович вирізняється самобутнім ліричним голосом з іронічними нотками і специфікою тематики.

   Проте, найяскравіше розвинувся талант письменниці у поезії для дітей. Перший її вірш для дітей «Дорога» був надрукований у «Барвінку» ще в 1969 році й відразу сподобався широкій аудиторії. Він поповнив усі збірки, читанки, перекладався різними мовами. Потім побачили світ збірки: «Червоні лелеки» (1970), «Вісім сотень колобків» (1972), «Вчиться вересень читати» (1977), «Сніговик» (1981), «Живемо в одному домі» (1983), «Шпаки на колесах» (1989), «Соловейку, тьох-мажор!» (1990), «У краєзнавчому музеї: Азбука для Левка» (1992).

   У 1991 році до півстолітнього ювілею Оксани Сенатович вийшла збірка вибраного під уже відомою назвою «Вчиться вересень читати», куди увійшов також оновлений варіант повісті «Не виростуть хлопці без дощу». У 1976 році Оксана Павлівна Сенатович стала членом Спілки письменників України.

   В останній рік свого земного життя вона написала ще дві повісті для дітей. Перша - «Пані Будьласка і вуйко Пампулько» була надрукована у журналі «Соняшник» у 2000 р., а 2007 р. вийшла окремим виданням. Фрагменти іншої повісті «Про Люлька Смока і Котів - місто чудес(не)» були надруковані  в газеті «Діти Марії» (головним редактором Оксана Павлівна тут працювала з 1993 по 1997 рр.), а повністю - у журналі «Педагогічна думка» (2007, № 1).

   Оксана Павлівна перекладала з багатьох слов’янських мов. Окремим виданням вийшла збірка перекладів віршів сербського поета Йована Йовановича-Змая «Малий велетень» (1986). Ще на початку дев’яностих років була готова до друку антологія сербської поезії для дітей «Кошеня в кишені» у переспівах Оксани Сенатович, але до цього часу вона так і не надрукована.

   За свій літературний доробок для дітей Оксана Сенатович стала першим лауреатом премії імені Олени Пчілки (1992), а в 1995 р. - лауреатом Тернопільської обласної літературно-мистецької премії імені Іванни Блажкевич за збірку поезії для дітей «Вчиться вересень читати», поему «Сад Іванни Блажкевич» та спогади про І. Блажкевич.

   Окремі твори письменниці перекладено понад десятьма мовами. Оригінальний доробок Оксани Сенатович заслужено увійшов до золотого фонду української літератури для дітей.

Двоє синів Оксани Павлівни - Тарас та Іван - нині також займаються літературною творчістю.

   Важко знайти такий збірник, читанку чи хрестоматію із творами української літератури для дітей, де б не було віршів  Оксани Сенатович. Вони особливо добрі і щирі, саме такі, які може розповідати любляча матуся. В них поетеса сміливо говорить з дітьми про серйозні речі, з мудрими і щирими словами звертається до найменшого читача. Є у її віршах також елементи гри, і тому вони так легко запам`ятовуються.

   Померла письменниця 31 березня 1997 року у Львові. Похована на Личаківському цвинтарі поруч зі своїм чоловіком, поетом Володимиром Лучуком (1934 - 1992).

   Оксана Павлівна вважала себе вічною мандрівницею, хоча насправді мандрувала небагато. Своїми подорожами вона ділилася з малечею рядками поезії: „…як у світ виходять вікна, як заходять двері в хату - так мені з моїм дитинством: ні ввійти, ні вийти з нього".

Методичний коментар 

Пропонуємо провести:

  • поетичну хвилинку, яку ви присвятите ювілею письменниці (коротка розповідь);
  • читання вголос повісті «Пані Будьласка і вуйко Пампулько» (твір зацікавить багатьох читачів пригодами дітей);
  • виразні читання віршів напам’ять;
  • словникову гру за казкою «Малий віз» з метою глибшого засвоєння прочитаного з читачами-учнями 5-го класу. Наприклад: дати нурка – зануритись;  

                           дишель – передня частина воза;

                           ватра – багаття, вогонь;

                           побічня – боковий край ліжка та ін.; 

  • огляд видань творів письменниці (в тому числі, із відомостями про ілюстраторів та переклади) ; 
  • вікторину із запитаннями про життя та творчість Оксани Сенатович ; 
  • забавки та розгадування загадок для учнів молодших класів (див.  Сенатович О. П. Веселі вірші : вірші, пісеньки, забавлянки, байки, небилиці, загадки, прозивалки, мирилки, лічилки. - К. : Школа, 2005. – С. 71-73) ;
  • літературні ігри: 1) гра „Шукачі скарбів” - діти шукають художні засоби у творі – епітети, порівняння, метафори; 2) гра „Займи позицію”. Наприклад: «Чи необхідно, на вашу думку, людям знати історію свого краю та держави?» (учні дають відповіді „так”, „ні”, „не знаю”) ;
  • обговорення або інсценізацію улюбленого твору («Пані Будьласка і вуйко Пампулько», «Малий віз», віршів зі збірки «Мурашина автострада») ; 
  • практичну роботу - запропонуйте заповнити таблицю до казки О. Сенатович „Малий Віз”: 

 

                                                Зразок відповіді учня

Значення назви

Малий Віз – Мала Ведмедиця – назва сузір’я,

яке люблять в народі.

Тема

Фантастична подорож хлопчика в минуле, до козаків.

 

Сюжет

Дмитрик дістав Малого Воза із дна озера. Запорожці

 посміялися, але дали відповідь на його запитання про

підводні човни й ракети, які вони винайшли.

Кульмінація

Перший прийом у козаків.

Головний герой

Дмитрик, десятилітній хлопчик.

Другорядні герої

Козаки, Іван Сірко.

Реальне у казці

 

Зацікавлення хлопчика історією, захоплення винаходами запорожців; написання книги.

Фантастичне у казці

Подорож на Малому Возі в минуле, розмова з козаками.

Умовний літера-турний прийом

Чарівний сон Дмитрика.

Художні засоби

Епітети, метафори, фразеологізми.

 

Головна думка

Уславлення кмітливості й винахідливості запорожців,

 їхнього отамана Сірка; схвалення думок і дій

допитливого хлопчика, який шанує славне

історичне минуле.

                                  (матеріал взято на сайті http://www.metodportal.net/)

 

  • комп’ютерну презентацію із використанням електронних ресурсів (фото письменниці, місць, де вона побувала; ілюстрації до творів та інші цікаві матеріали ). 

     Також пропонуємо оформити персональну книжкову виставку.

Твори Оксани Сенатович

  1. Сенатович О. П. [Вірші] // Веселі вірші: вірші, пісеньки, забавлянки, байки, небилиці, загадки, прозивалки, мирилки, лічилки / упорядкув.: О. Шевченко, Т. Качалової; передм. Б. Чайковського; худож. О. Кузнецова. - К. : Школа, 2005. – С. 71-73.
  2. Сенатович О. П. [Вірші] // Писана торба: зб. творів для дітей / упоряд. М. Людкевич. - Львів : Світ, 2005. - С. 133-144.
  3. Сенатович О. П. [Поезії] // Сто років юності: антол. української поезії ХХ ст. в англомовних перекладах / упоряд.: О. Лучук, М. Найдан. - Львів : Літопис, 2000. - С. 434 - 439.
  4. Сенатович О. П. [Твори] // Дивосвіт "Веселки": антол. л-ри для дітей та юнацтва в 3 т. Т. 3 / упоряд., бібліогр. довід. Б. Й. Чайковського; худож. оформ. М. Пшінки. - К.: Веселка, 2005. - С. 448-451.
  5. Сенатович О. П. [Твори] // Літературна Львівщина: хрестом. для вивч. літ-ри рідного краю / упоряд.: І. Гургула, Є. Нахлік; худож. оформл. В. І. Сави. - Львів: Камула, 2004. - С. 316-323.
  6. Сенатович О. П. Веселий сніг // Я ходив сьогодні в ліс: вірші / упоряд. текстів, передм. Г. Піхур; обкл. та іл. В. Дунаєвої. - К. : Школа, 2009. - С. 60.
  7. Сенатович О. П. Вісім сотень колобків: вірші: для дошк. та мол. шк. в. / О. П. Сенатович; худож. Л. Івахненко. - К.: Веселка, 1972. - 16 с.: ілюстр.
  8. Сенатович О. П. Вчиться вересень читати: вибрані твори для мол. шк. в. / О. П. Сенатович; післямова Д. Чередниченка; худож. Б. Волков. - К.: Веселка, 1991. - 213 с.: ілюстр.
  9. Сенатович О. П. Голубий голос: поезії / О. П. Сенатович. - К.: Молодь, 1984. - 96 с.
  10. Сенатович О. П. Діапазон весни: поезії / О. П. Сенатович; худож. І. М. Пеник. - К.: Каменяр, 1979. - 79 с.: ілюстр.
  11. Сенатович О. П. Живемо в одному домі: вірші для дітей дошк. та мол. шк. в. / О. П. Сенатович; худож. Н. Пономаренко. - Львів: Каменяр, 1983. - 48 с.: ілюстр.
  12. Сенатович О. П. Здібні ялинки і золоті верби // Різдвяні історії / упоряд. та передм. І. Андрусяка; іл. В. Дунаєвої. - Київ : Школа, 2007. - С. 100-102.
  13. Сенатович, О. П. Квітневі дива / О. Сенатович // Світ Дитини. - 2001. - № 4. - C. 14.
  14. Сенатович О. П. Коли до класу на урок... / О. Сенатович // Світ Дитини. - 2005. -  № 3. - С. 7.
  15. Сенатович О. П. Крила / Оксана Сенатович // Світ Дитини. - 2003. - № 3. - C. 11.
  16. Сенатович О. П. Крила // Дванадцять місяців: зима, весна, літо, осінь / упоряд. Г. М. Кирпа; худож. П. В. Мірончик, Н. О. Ель Маулюд. - Х. : Белкар-книга, 2006. – С. 77-79.
  17. Сенатович О. П. Лютий // Зима: хрестоматія для позакл. читання / уклад. Г. Ю. Рогінська; мал. С. В. Попова. - Х. : Ранок-НТ, 2002. – С. 74.
  18. Сенатович О. П. Малий Віз: вірші, повісті й оповід. / О. П. Сенатович; упоряд.: І. Лучук, Т. Лучук; передм. І. Лучука; обкл. та іл. В. Дунаєвої. - К.: Школа, 2007. - 173 с.: ілюстр. - (Хрестоматія школяра).
  19. Сенатович О. П. Музична абетка // Хрестоматія для дошкільнят 5-7 років: посіб.  для батьків та вихователів / упоряд. О. Шевченко та ін. - К.: Школа, 2005. – С. 181-182.
  20. Сенатович О. П. Мурашина автострада // Дітям про тварин: оповідання, вірші, казки, примовки, скоромовки, пісеньки, цікавинки, смішинки / упорядкув.: О. Шевченка, Т. Качалової; передм. Б. Чайковського; іл. С. Железняк. - К.: Національний книжковий проект, 2010. – С. 184.
  21. Сенатович О. П. Непрочитанное письмо: стихи / пер. с укр. А. Крестинского; рис. Е. Мелешенковой. - М.: Детская литература, 1981. - 23 с.: илюстр.
  22. Сенатович О. П. Обличчям до голуба: вірші та поеми/ О. П. Сенатович. - К.: Дніпро, 1990. - 230 с.
  23. Сенатович О. П. Пані Будьласка та вуйко Пампулько: оповід.  для дітей мол. шк. в. / О. П. Сенатович; худож. О. Петренко-Заневський. - К.: Сіма видає, 2007. - 23 с.: ілюстр.
  24. Сенатович О. П. Поміняймося місцями // Зелене око: 1001 вірш: антол. укр. поезії для дітей / упорядкув. І. Лучука. - Тернопіль: Богдан, 2008. - С. 142-143.
  25. Сенатович О. П. Світлофорова розмова // Їжачок-рятівничок: правила безпеки поведінки дитини у віршах і оповід. / упоряд.: Г. М. Кирпа, Г. В. Біляєва; худож.: К. В. Самойлов, Л. В. Белякова, Н. О. Ель Маулюд. - Х. : Белкар-книга, 2007. - С. 42-43.
  26. Сенатович О. П. Сніговик: вірші для дошк. в. / О. П. Сенатович. - К.: Веселка, 1981. - 14  с.: ілюстр.
  27. Сенатович О. П. Соловейку, тьох-мажор!: вірші для дошк. та серед. шк. в. / О. П. Сенатович; худож. В. Анікін. - К: Веселка, 1990. - 172 с.
  28. Сенатович О. П. Хто годує мурашку // Буду я природі другом / упоряд. О. Д. Чередниченко; худож. К. В. Самойлов. - Х. : Белкар-книга, 2007. - С. 136-139.
  29. Сенатович О. П. Чоловік з трояндою: вірші, поема / О. П. Сенатович; худож. Я. М. Яковенко. - К.: Радянський письменник, 1988. - 100 с.: ілюстр.
  30. Сенатович О. П. Чорні лелеки: вірші для дошк. та мол. шк. в. / О. П. Сенатович; худож. Г. Ясинський. - К: Веселка, 1970. - 48 с.
  31. Сенатович О. П. Шпаки на колесах: вірші, казки: для дітей мол. шк. в. / О. П. Сенатович; худож. З. Юськів. - Львів: Каменяр, 1989. - 103 с.: ілюстр.
  32. Сенатович О. П. Що це значить – не дружити // Надійний друг школяра: кн. для додаткового читання: 1-4 кл. / ред.-упоряд. Н. Павловська. - К.: Інтерпрес ЛТД, 2006. - С. 416.

Література про життя і творчість письменниці

  1. Гольберг М. Сад Оксани Сенатович // Дзвін. - 1991. - № 1. - С. 143-146.
  2. Кодлюк Я. П. Оксана Сенатович // Кодлюк Я. П. 120 розповідей про письменників: довід. для вчителя почат. кл. / Я. П. Кодлюк, Г. С. Одинцова. - К.: Наш час, 2006. - С. 195-199.
  3. Кодлюк Я. П. Сенатович Оксана (1941-1997) // Кодлюк Я. П. Розповіді про письменників: посіб. для вчителя почат. кл. / Я. П. Кодлюк, Г. С. Одинцова. - 3-є вид. - Тернопіль:  Підручники і посібники, 2003. - С. 82.
  4. Костюк С. Філософські мотиви поезій Оксани Сенатович // Джерело.  - 1994. - № 1. - С. 92-101.
  5. Сенатович Оксана // Письменники Львівщини: бібліограф.  довід. - Львів: Кобзар, 1997. - С. 83.    
  6. Сенатович Оксана Павлівна (1941-1997) // Усі письменники і народна творчість: довід. - К.: Майстер-клас, 2007-2008. - С. 273-274.
  7. Ситченко А. Вивчаємо казку О. Сенатович "Малий Віз": 5 кл. / А. Ситченко, Н. Огренич // Українська література в загальноосвітній школі. - 2007. - № 8. - C. 37-38.
  8. Тимочко П. Нові лауреати премії імені Іванни Блажкевич: [О. Сенатович] / П. Тимочко // Літературна Україна. - 1995. - № 39. 

Вебліографія

  1. Конспект відкритого уроку [Електронний ресурс]: [за творчістю О. Сенатович] //  Літературний урок. - Електрон. дан. (1 файл) . - Режим доступу:  http://ridnamova.ck.ua/lessons/118konspekt.doc. - Назва з екрану.
  2. Минуле нашого народу в оповіданні Оксани Сенатович «Малий Віз» [Електронний ресурс]: [зміст твору, пригоди Дмитрика,  образи козаків]: матеріали для уроку //  Методичний портал. - Електрон. дан. (1 файл). - Режим доступу: http: //www.metodportal.net/node/538. - Назва з екрану.
  3. Оксана Павлівна Сенатович [Електронний ресурс] //  Вікіпедія. - Електрон. дан. (1 файл). - 2010. - Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87_%D0%9E%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B0. - Назва з екрану.
  4. Оксана Сенатович - добра фея дитячої літератури [Електронний ресурс] //  Львівська пошта. - Електрон. дан. (1 файл). - Режим доступу: http: //www.lvivpost.net/content/view/6572/112/. - Назва з екрану.
  5. Оксана Сенатович [Електронний ресурс] //  Львівська обласна бібліотека для дітей. - Електрон. дан. (1 файл) . - Режим доступу: http://lodb.org.ua/kids/ua/lvivski-pysmennyky-dityam/oksana-senatovych. - Назва з екрану.
  6. Оксана Сенатович [Електронний ресурс] //  Читальня Слоника Дзвоника. - Електрон. дан. (2 файли) . - Режим доступу: http://chytay.com.ua/avtori/senatovich-oksana.html.  - Назва з екрану.
  1. Оксана Сенатович [Електронний ресурс]: біографія та твори //  Українська література. - Електрон. дан. (5 файлів). - Режим доступу:  http: //www.ukrlit.vn.ua/author/senatovich.html. - Назва з екрану.