четвер, 14 березня 2024 р.

Українська мама "Джуді Муді"

Спитайте у бібліотекаря, що любляють читати сьогодні діти? Беззаперечно, вам вкажуть на серію пригод третьокласниці Джуді Муді та її друзів, авторкою яких є американська письменниця Меґан МакДоналд. Переклад цих захопливих історій (уже 16 частин!) здійснила українська письменниця із Черкас - Наталія Ясіновська, яка понад 10 років живе в США, пише і видає власні книги для дітей та підлітків ("Лізка Мармизко", "Таємниця схованого острова", "Шоколадне печиво", "Несподіване кіно", "Українка по-американськи", "Любов, дідусь і помідори", "Любов, Америка і світло").
Сьогодні, 14 березня, день народження "української мами" Джуді Муді! Щиро вітаємо Наталію Ясіновську зі святом, зичимо міцного здоров'я, натхнення, здійснення бажань, реалізації задумів та багато нових книг!
Запрошуємо разом з нами поринути у творчий світ письменниці у цьому відео-, книгоогляді))


 

пʼятницю, 8 березня 2024 р.

Спілкуємося з Тарасом Шевченком у чаті


Напередодні ювілею Тараса Шевченка нам вдалося з ним поспілкуватися!))  Поговорили про його  творчість,  трішки про особисте. В результаті отримали класний інтерактивний діалог і не менш цікавий досвід. Задоволені, не те слово. 

А тепер по суті: наша розмова відбулася завдяки штучному інтелекту на освітній платформі  "На Урок", де створено спеціальний чат на основі ChatGPT - "Чат "На Урок": спілкування з видатними постатями минулого". Тут можна побудувати діалог із відомими особистостями всеукраїнського та світового масштабу. Ми ж почали з Тараса Григоровича, і що з того вийшло? - дивіться у скріншотах))
А кого б ви обрали "співрозмовниками"? Повний перелік можна переглянути за цим посиланням: https://naurok.com.ua/chat




пʼятницю, 1 березня 2024 р.

Письменник і воїн

Багато українських письменників і письменниць поставили сьогодні свою літературну діяльність на паузу, перебуваючи на захисті нашої країни. Дехто з них одразу пішов воювати з початку повномасштабного російського вторгнення, інші доєдналися трохи згодом, але точно знаєм, що з кожним днем їх стає усе більше. 
Львівський письменник Богдан Коломійчук, який зараз теж на війні, якось сказав: "Знімаю капелюха перед музикантами, які беруть зі собою на фронт інструменти і музикують в окопах. Так само - перед письменниками, яким вдається зараз писати.” 
3 березня будемо вітати наших улюблених авторів з професійним святом - Всесвітнім днем письменника. При нагоді хочемо відзначити тих, хто пише для дітей і зараз боронить нашу Україну - Сергій Гридін, Сергій Пантюк, Сергій Лоскот, Віталій Запека, Олександр Михеда, Павло Матюша. Шана і низький уклін їм усім! Вдячні кожному за їхню щоденну працю на фронті! 
Вічна пам'ять тим, кого уже нема з нами - Володимир Вакуленко, Вікторія Амеліна.




понеділок, 26 лютого 2024 р.

Леся. Мандрівний клубочок

25 лютого - день народження Лесі Українки. Хотілось би відзначити одне з кращих біографічних видань для дітей про геніальну письменницю - книгу Наталки Малетич «Леся. Мандрівний клубочок» (видавництво "Портал"). Це надзвичайно цікава розповідь про видатну українку з маловідомими фактами її життя. 
Що любила Леся Українка, чим захоплювалася? Чому сумувала і кому писала свої листи? Скільки знала мов і як навчалася? Який любила одяг? І чому багато мандрувала? 
Перед нами постає Леся, яку рідні у дитинстві кликали ніжно Лося - Лоруся - Леся, а ще Зея - Зеїчка - Зеїсок. Вона ж себе називала boule vagabonde (з фр. «клубок-мандрівник»). Дізнаємося про Лесю, як самокритичну, дотепну, турботливу, саможертовну, принципову жінку, Лесю, яка отримала якісну домашню освіту, знала десять іноземних мов, дуже любила музику і добре грала на фортепіано. 
Можна багато розповідати про геніальну поетесу, ми ж пропонуємо переглянути віртуальну виставку за книгою Наталки Малетич. А саме видання можна почитати в нашій Леотеці.








пʼятницю, 23 лютого 2024 р.

"Дитячі книжки — це мій спосіб співбуття з власними дітьми", - Катерина Міхаліцина.

23 лютого - День народження української письменниці, перекладачки, редакторки й фрілансерки Катерини Міхаліциної. Вітаємо її з уродинами, бажаємо творчого натхнення й ще більше яскравих книжкових новинок для наших читачів!
“Якщо чесно, я ніколи не планувала стати письменницею. Книжки, щоправда, завжди були важливою частиною мого життя”, - сказала в одному інтерв'ю Катерина Міхаліцина. Сьогодні ж її книги люблять, читають, перевидають і перекладають, а кожною новинкою авторки ретельно поповнюється фонд Леотеки. 
Інформацію про письменницю можете почитати на нашій вебсторінці - http://tinyurl.com/5684dhrz 
А з нагоди уродин Катерини Міхаліциної пропонуємо огляд її видань для дітей)




вівторок, 20 лютого 2024 р.

Як не крути, та все ж два чоботи - пара! (про українські фразеологізми до Міжнародного дня рідної мови)

Українська мова ба­гата на крилаті фрази, прислів'я та приказки. А ще у ній чимало висловів, які важко зрозуміти чи пояснити. Наприклад, що означає "варити воду", "баглаї напали" або "чверть на камізельку"
Усі ці дивні й незрозумілі вирази, які час від часу нам трапляються, є фразеологізмами.
Письменниця й мовознавиця Леся Мовчун, перечитавши й переглянувши у дитинстві багато різних українських словників (орфографічних, тлумачних, синонімів), вирішила створити такий словник, який буде цікавий, насамперед, дітям. Так з'явилося видання "Чому два чоботи - пара?" із 26 оригінальними фразеологізмами та їх тлумаченнями. Тут багато малюнків, а також віршів, оповідань та казок. Їхніми героями є діти, які потрапляють у різні ситуації. У кожному художньому творі зустрічаються фразеологізми, їх пояснення, а також доречність їх вживання. Переконані, що прочитавши цей словничок, він може стати одним із улюблених))

Пограємо у вікторину і дізнаємось значення незвичних фразеологізмів!


Інформацію взято із книги:
Мовчун, Леся. Чому два чоботи - пара? : твій цікавий словник фразеологізмів / Леся Мовчун ; мал. Лесі Дубницької. - Київ : Видавництво "Світич", 2023. - 143 с. : іл.

пʼятницю, 2 лютого 2024 р.

Зарубіжні книги-ювіляри 2024

"Робін Гуд", "Робінзон Крузо", "Айвенго", "Снігова королева", "Три мушкетери", "Таємничий острів", "Володар перснів", "Планета людей", "Мері Поппінс" - як ви гадаєте, що об’єднує усі ці видання?
А те, що вони: є улюбленими книгами багатьох поколінь; за їхніми сюжетами зняті фільми, мультсеріали, поставлені вистави, опери та балети; створені комп'ютерні ігри; написані пісні, балади, сиквели; ці книги багаторазово перекладалися на різні мови світу; а деякі твори взагалі стали літературними сенсаціями.
А ще, що об’єднало усі ці видання? - це те, що вони є книгами-ювілярами 2024 року! Ось таку добірку ми зробили для вас у цьому огляді)) 



вівторок, 30 січня 2024 р.

Слово про відомого "Тореадора" (до дня народження Всеволода Нестайка)

"Гадаю, особливо представляти цього письменника не треба. Варто назвати лишень саме його прізвище - Всеволод Нестайко! - і відразу ж на обличчях переважної більшості дітей заквітнуть усмішки, а в очах їхніх мам і тат заграють веселі бісики. Та й чимало бабусь і дідусів це прізвище не залишить байдужими: вони тут же засвітяться сонечками, бо пригадається їм власне дитинство", - Анатолій Костецький.
30 січня народився класик української дитячої літератури Всеволод Нестайко (1930-2014).
Що нам відомо про знаменитого "Тореадора"? А те, що:
  • у дитинстві мріяв стати капітаном далекого плавання;
  • улюбленим письменником був Марк Твен ("Без пригод Тома Сойєра і Гекльбері Фінна я собі свого дитинства не уявляю");
  • перше оповідання написав у 8 років (про відважного мисливця, який полював на бенгальського тигра в Африці);
  • першою книжкою Всеволода Нестайка є "Шурка і Шурко" (1956) - про пригоди двох першокласників (за парту до бешкетника Шурка посадили відмінницю Шуру - "просто зошит із чистописання, а не людину");
  • "Дивовижні пригоди в лісовій школі" писалися більш ніж 20 років;
  • сюжетом до популярної трилогії "Тореадори з Васюківки" стала подія, яка трапилася з двома жвавенькими хлопцями, котрі заблукали у колгоспній кукурудзі, а дорогу додому вони знайшли за гучномовцем, коли увімкнули сільське радіо;
  • трилогію було екранізовано у 1965-му, стрічка Самарія Зелікіна «Тореадори з Васюківки» отримала гран-прі у Німеччині, першу премію в Австралії. Для показу її закупили 72 країни світу, але глядачі в Україні фільму так і не побачили (цензорам не подобалося, що радянські школярі тільки й роблять, що бешкетують);
  • у 1979 році Міжнародна Рада з дитячої та юнацької літератури внесла трилогію "Тореадори з Васюківки" до Особливого Почесного списку Г. Х. Андерсена.
Всеволод Нестайко є лауреатом багатьох премій і нагород, але, як казав сам письменник : "Найбільше його авторське серце гріють не відзнаки, а читацька неослабна увага".


Джерела:
Бо в дитинстві був рудий... : [про Всеволода Нестайка] // Костецький, Анатолій. Пригоди славнозвісних книг / А. Костецький. - Київ : Видавництво "Початкова школа", 2005. - С. 69-80.

середу, 24 січня 2024 р.

Українські книги-ювіляри 2024

Наш тур "Книгами-ювілярами 2024" триває. У попередньому дописі ми розповідали про стародруки 16-17 століття, сьогодні ж нашу естафету підхопили видання українських класиків та сучасників. 
Чимало видатних творів отримали своє сценічне втілення на театральних сценах України, а також збагатили українське кіномистецтво. До прикладу: славетна п'єса "Наталка Полтавка" написана 205 років тому, а й досі є шанованою й популярною. З часу публікації "Мина Мазайла" минуло 95 років, а висвітлені автором проблеми залишаються злободенними (бо й досі не перевелися манкрути "мазєніни"). Уже 55 років правдивим дороговказом з виховання щасливої дитини служить книга великого педагога В. Сухомлинського "Серце віддаю дітям". А без "Крамнички тітоньки Мальви" Сашка Дерманського (10 років з часу видання) українська дітвора й не уявляє Різдва. 
Звісно, тут згадка лише про декілька видань. Більше інформації про книги-ювіляри дивіться у нашій добірці. Переконані, що у ній знайдуться й ваші улюблені твори, які захочеться перечитати)



четвер, 18 січня 2024 р.

Українські стародруки 16-17 століть. Книги-ювіляри 2024

Щодня у світі видруковуються мільйони нових книг. А є такі, яким уже сотні років. До таких сотенних відносяться львівські стародруки Івана Федоровича "Апостол" та "Буквар" (1574). З цих видань стартувало книгодрукування на українських землях.
Цьогоріч нашим цінним надбанням виповнюється аж 450 років!!! 
Для яких ще українських стародруків 2024-й рік є ювілейним? - про це у нашому огляді.



середу, 17 січня 2024 р.

Українські діти підкорюють світ!

Біогенна утилізація поліетилену, відстеження перешкод для безпілотників, папір з опалого листя, бандаж, який замінює МРТ та багато іншого – усе це винаходи українських школярів.
Наші геніальні діти здатні не тільки зробити Україну країною майбутнього, а й змінити на краще весь світ! 
До Всесвітнього дня дитячих винаходів ми підготували відеоролик про юних науковців та їхні проекти)



вівторок, 2 січня 2024 р.

Обране 2023-го

Підсумовуючи книжковий 2023 рік, зупинимось на виданнях, відзначених у літературних конкурсах. Звичайно, робимо акцент на дитячій літературі, бо вона у нас в пріоритеті. А ще цікаво звірити: які серед обраних видань є у нашому леотечному фонді?
Отже, літературна премія Книга року ВВС 2023 у категорії "Дитяча Книга року ВВС-2023" сформувала шорт-лист з такої п'ятірки:
  • Єгорушкіна Катерина. Наш підліжковий космос (Харків. Віват) 
  • Мак Юлія. Толіки. Про тих, хто перемотував касету олівцем (Київ. Лабораторія)  
  • Малкович Іван. Анна Ярославна: київська князівна - королева Франції (Київ. А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА) 
  • Ран Юліта. Дзеркало бажань (Харків. АССА)
  • Ткачук Галина. Блакитний записник (Харків. Віват)

Окрім перечислених вище (короткий список), довгий список премії "Дитяча Книга року ВВС-2023" охоплює ще такі видання:
  • Сашко Дерманський. Тю! - сказав їжачок (Харків. Віват)
  • Юлія Ілюха. Зеро (Харків. Ранок)
  • Олександр Михед. Котик, Півник, Шафка (Львів. Видавництво Старого Лева)
  • Ірина Озимок. У місті є я. І не лише (Київ. #книголав)
  • Марія Олекса. Перші (Київ. Віхола)
  • Галина Пагутяк. Око світу (Київ. А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
  • Марія Правда. Бабуся та рак (Чернівці. Чорні вівці)
Всього до довгих списків увійшло 40 видань (книги для дітей і дорослих) зі 139, які видавництва подали на конкурс. 

Перелік найкращих українських книжок, виданих 2023-го, Український ПЕН-клуб сформував із 179 видань (прозові, поетичні новинки, переклади, нонфікшн, твори для дітей, мистецькі видання і гуманітаристика). З них 53 - для дітей та підлітків. А це:

Українська художня література для дітей та підлітків
  • Андрусяк Іван. Різдвяні справи детектива Жерара (Харків. Vivat)
  • Андрусяк Іван. Дядько Барбатко сміється (Тернопіль. Навчальна книга - Богдан)
  • Андрусяк Іван. Хочу бути зайчиком (Харків. Школа)
  • Багряна Анна. Годинник Аріадни (Тернопіль. Навчальна книга - Богдан)
  • Бедрик Юрій. Динозавромовки (Тернопіль. Навчальна книга - Богдан)
  • Венгринюк Христя. Малючки. Емма та Ліза (Чернівці. Чорні вівці)
  • Гедеонов Олексій. Ольвія. Зима змін (Харків. АССА)
  • Давидова Оксана. Привидуся (Тернопіль. Навчальна книга - Богдан)
  • Єгорушкіна Катерина. Пічка (Київ. Портал)
  • Єгорушкіна Катерина. Наш підліжковий космос (Харків. Vivat)
  • Живка Зоряна. Ангел на ймення Грушка (Львів. Свічадо)
  • Іваненко Аня, Полосіна Женя. Блекаут. Хроніки нашого життя під час війни росії проти України (Yakaboo Publishing)
  • Кирилова Валентина. Балет. Перший пірует Стефанії (Моя книжкова полиця)
  • Кисельова Катерина (Катя Сіль). Казки навиворіт (Харків. Vivat)
  • Кольцова Саша. Зубна поліція (Львів. Видавництво Старого Лева)
  • Кочубей Саша. (не)Розкрита справа Говорухи (Тернопіль. Навчальна книга - Богдан)
  • Купріян Ольга. Панна Софія (Харків. Ранок)
  • Лавренішина Анастасія. Люба Жу. Садові казки (Харків. Vivat)
  • Лівін Марк. Космос, прийом (харків. Vivat)
  • Лущевська Оксана. Як у казці (Київ. Zалізний тато)
  • Лущевська Оксана. Щедрик. Фантастична історія (Моя книжкова полиця)
  • Лущевська Оксана. Песа і Пес: наш хвостатий бізнес (Чернівці. Чорні вівці)
  • Макарик Віталіна. Кеди в небі (Львів. Видавництво Старого Лева)
  • Малкович Іван. Анна Ярославна: Київська князівна — королева Франції (Київ. А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
  • Мартинюк Віктор. Тихо! Триває репетиція (Львів. Видавництво Старого Лева)
  • Музиченко Настя. Врятовані хвостики (Тернопіль. Навчальна книга - Богдан)
  • Нестайко Всеволод. Тореадори з Васюківки (перевидання) (Київ. А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
  • Орлова Олександра. Мандрівка шоколаду (Львів. Видавництво Старого Лева)
  • Пінчук Ольга. Особлива традиція (Парасоля)
  • Подоляк Олександр. Нарвали не плачуть (Харків. Крокус)
  • Правда Марія. Бабуся та рак (Чернівці. Чорні вівці)
  • Правда Марія. Там, де тече Ятрань (Львів. Видавництво Старого Лева)
  • Сердюк Марія. Геть! Твоє право на протест (Моя книжкова полиця)
  • Стус Таня. Таємні історії маленьких і великих перемог (Київ. Книголав)
  • Ткач Ганна. Ручна-зручна розмова. Путівник жестовою мовою (Київ. Mamino)
  • Ткачук Галина. Блакитний записник (Харків.Vivat)
  • Торба Таша. Оммм. Дух ірпінського лісу (Чернівці. Чорні вівці)
  • Філіпчук Софія. Ослик Луні та його зимова історія (Дрогобич. Коло)
  • Фінберг Олена. Кіт Бучик у місті Лева (Київ. Дух і Літера)
  • Фінберг Олена. Неймовірні історії кота Бучика (Київ. Дух і Літера)
  • Шатохін Олександр. Подарунок (Львів. Видавництво Старого Лева)
  • Ясіновська Наталія. Любов, Америка і світло (Львів. Видавництво Старого Лева)
Зарубіжна художня література для дітей
  • Блеквуд Сейдж. Джинкс / пер. Ірини Бондаренко) (Тернопіль. Навчальна книга-Богдан)
  • Гагеруп Ганна, Гагеруп Гільда. Снігопад / пер. Галини Кирпи (Харків. Крокус)
  • Гарді Вашті. Брайтсторми. Небесний корабель / пер. Альони Крупки (Львів. Artbooks)
  • Глейзер Каріна Ян. Вандербікери зі 141-ї вулиці / пер. Ірини Бондаренко (Тернопіль. Навчальна книга - Богдан)
  • Ґросман Давид. Ітамар гуляє по стінах (Київ. Mamino)
  • Ґросман Давид. Ітамар зустрічає кролика (Київ. Mamino)
  • Дормаль Алексі. Аня-Ганя. На добраніч! / пер. Оксани Макарової (Житомир. Видавництво)
  • Схаап Аннет. Лампадка / пер. Ірини Коваль (Харків. Крокус)
  • Томпсон Емма. Джимове небачене Різдво / пер. Анни Вовченко (Львів. Artbooks)
Нонфікшн для дітей
  • Лущевська Оксана. Ці яблука вигадав геній (Парасоля)
  • Лущевська Оксана. Оця Майя кіно знімала (Житомир. Видавництво)
Літературна премія імені Лесі Українки обрала своїх лауреатів за 2023 рік. Книга Андрія Кокотюхи "Врятувати березень" перемогла у номінації "Літературні твори для дітей та юнацтва".
Художнє оформлення Олександра Продана книги "Дім" (авторка - Катерина Тихозора) перемогло у номінації "Художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва".


Частину згаданих видань можна позичити для читання у Леотеці, превіривши їх наявність за електронним каталогом  Леотеки))

вівторок, 19 грудня 2023 р.

Відчиніть двері зимових історій про Різдво!

Коли, як не на зимові свята, загадувати бажання, вірити у дива, ділитися теплом, радістю та подарунками! А приємним бонусом до всього цього є, звичайно, добра книжка! 
Щороку Леотека отримує чимало різдвяно-новорічних новинок, і кожна з них зачаровує як цікавим сюжетом, так і неймовірними ілюстраціями. Як поринеш у вир дивовижних пригод разом з героями книг, то ніби в казці побував)) А таких історій в Леотеці є багацько!
Маємо надію, що і наступного року наша різдвяно-новорічна колекція наповниться новинками. А цьогорічне Різдво вже незабаром постукає у наші домівки, тож відчиніть йому свої двері для зимової магії))






четвер, 7 грудня 2023 р.

"Істинно: Хвильовий"

«Істинно: Хвильовий. Сам хвилюється і нас усіх хвилює, п'янить і непокоїть, дратує, знесилює і полонить. Аскет і фанатик, жорстокий до себе і до інших, хворобливо вражливий і гордий, недоторканий і суворий, а часом - ніжний і сором’язливий, химерник і характерник, залюблений у слово, у форму, мрійник», -
так про Миколу Хвильового відзивався його сучасник, літературний критик Володимир Коряк.

У #Національний_тиждень_читання говоримо про українського письменника, талановиту, творчу і неспокійну натуру - Миколу Хвильового.
Довгий час ім'я Хвильового було забороненим. Його сконфіскована «Україна чи Малоросія?» пролежала в архіві більш як шість десятиліть, аби з'явитися друком 1991-го. Сьогодні маємо чудову можливість читати й перечитувати знамениті твори письменника: «Я (Романтика)», «Мати», «Кіт у чоботях», «Іван Іванович», «Вальдшнепи» та інші.
Щодо поетичної творчості Миколи Хвильового, то його поезія займає досить фрагментарне місце. У двотомнику творів письменника є гарний вірш на зимову тематику:

ПУТЬ
Мороз у зорях блимав
безкольорово —
...сон.
Співали сани на путі
Сріблясту пісню про сніги.
Співали сани на путі.
І сни далекі (сни весни)...
і снилась осінь у осоках...
Про сині роси на світанку
Співали сани на путі...
Мороз у зорях блимав.
Ми їхали на північ
полем сніговим.

Р.S. На віртуальній листівці - усміхнений романтик Микола Хвильовий (таким побачив його штучний інтелект (фото взято з інтернету).

четвер, 30 листопада 2023 р.

Письменник-гуморист Марк Твен

Саме сьогодні, 30 листопада, минає 188 років від дня народження видатного американського письменника Марка Твена (1835-1910) (справжнє ім’я: Семюель Ленгхорн Клеменс).

У своєму житті Марк Твен спробував різні професії: друкаря, журналіста, лоцмана, золотошукача, видавця, фейлетоніста, оратора, кореспондента, репортера. Проте найбільшої слави йому принесла саме письменницька діяльність. Його твори: «Пригоди Тома Сойєра», «Пригоди Гекльберрі Фінна», «Янкі з Коннектикуту при дворі короля Артура», «Принц і злидар» увійшли до класики світової літератури, а також сьогодні вивчаються за шкільною програмою. У його книгах, джерелом для яких було справжнє життя, - багато сатири, гумору й пародії на суспільство. 
Є цікавий факт у біографії Марка Твена, який пов’язаний з Україною. У книзі про подорожі «Невинні за кордоном, або Подорож нових паломників» (1869) письменник описав прогулянку Чорним морем до Одеси й свої враження від побуту і культури українців.

Якщо вам заманеться поринути у круговерть неймовірних пригод з героями книг Марка Твена - завжди раді допомогти у Леотеці!