Сім раз відміряй – один раз відріж, а потім ще сім разів переміряй

Багато хто з нас в своєму житті сумнівався, чи закрив він двері, вимкнув праску, чи не завдав він шкоди необережними рухами своїй новонародженій дитині. Багато з нас починає відчувати тривогу після перегляду новин. Але є люди, в яких такі думки носять нав`язливий характер, що, в свою чергу, викликає сильну тривогу, яку вони намагаються зменшити певними діями, які перетворюються в нав`язливу поведінку чи ритуали. Таке життя викликає відуття безпорадності, ізольованості – людина страждає. В медицині такий стан називають обсесивно- компульсивний розлад (ОКР).

Що таке обсесивно-компульсивний розлад (ОКР)?

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) є тривожним розладом, що проявляється у вигляді нав`язливих станів, пересторог, думок, спогадів, образів і дій. Люди, що страждають від ОКР, визнають, що нав'язливі думки і компульсивна (повторювана і неконтрольована) поведінка є ірраціональними, але відчувають себе не в змозі протистояти. ОКР змушує «застрягати» на певній думці і прагненні.

4 різновиди ОКР:

1. Стурбованість певними забрудненнями та уникання дотику до "небезпечних" предметів, що спричиняє часте і скурпульозне миття;

2 Нав`язливі думки і уявлення у вигляді зорових образів (агресивний чи сексуальний акт щодо близьких людей), що є вкрай болючими для людини з ОКР;

3. Нав`язливі сумніви, що супроводжуються численними перевірками (газ, вода, світло, двері, сумка);

4. Нав`язлива ретельність та жорстко визначена послідовність дій у повсякденній діяльності, при недотриманні яких виникає тривога.

Симптоми ОКР:

 • Наявність нав’язливих думок або дій щонайменше протягом 2 тижнів
 • Стійкість стереотипних думок, потягів, суб’єктивно неприємних для людини
 • Розуміння, що ці нав`язливі думки, повторювані дії є власними, а не навіяними кимось ззовні
 • Безуспішні спроби ігнорування або нейтралізації думок
 • Нав’язливі думки і дії порушують соціальну активність людини
 • Вегетативні симптоми (серцебиття, тремор, напруження м`язів, потовиділення).

 

Для розуміння цього розладу нам варто дослідити, як він розвивається. Отож, у будь-кого з нас може з`явитися тривожна думка чи сумнів, і далі все залежить від того, що ми в зв`язку з нею почнемо робити. Якщо ми, відчуваючи сильну тривогу, почнемо робити, щось, щоб цю тривогу знизити, ми будем думати, що це насправді допомогло і не отримаємо інформації, що це не так. Ми станемо залежними від ритуалів, що знижують тривогу.

Проблема в тому, що людина надає думці певного значення, вірить в неї і підтримує. Тривога не дає позбутись цієї поведінки і повторюється.Тому, щоб подолати ОКР, потрібно утриматися від нав'язливої поведінки, яка знижує тривогу.
Найбільш ефективним засобом для лікування ОКР є когнітивно-поведінкова терапія. Антидепресанти іноді використовуються в поєднанні з терапією, хоча ліки самі по собі рідко бувають ефективні. Когнітивно-поведінкова терапія ОКР вчить здорово і ефективно реагувати на нав'язливі думки, не вдаючись до компульсивної поведінки.
Терапія для лікування обсесивно-компульсивного розладу також спрямована на подолання проблем у сімейному житті, спричинених ОКР, та соціальної дезадаптації. Вона сприяє розумінню розладу і може допомогти зменшити конфлікти в родині.
Групова терапія для лікування обсесивно-компульсивного розладу надає підтримку і зменшує відчуття ізоляції.

Самодопомога:

1. Кожного разу, коли у вас проявляються симптоми ОКР, записуйте їх. Записувати думки набагато важче, ніж просто думати їх, тому ваші нав'язливі думки можуть зникнути раніше.

2. Визначте для себе періоди для занепокоєння десять хвилин у певний час щодня. Кожного дня в певний час та певному місці ви будете думати свої негативні думки. Якщо думки виникають протягом дня, запишіть їх і подумайте у визначений час. Під час вашого періоду занепокоєння зосередьтесь тільки на негативних думках або бажаннях. Не намагайтеся виправити їх. В кінці періоду занепокоєння зробіть вправи глибокого дихання і повертайтесь до нормальної діяльності.
3.Подбайте про себе. Здоровий, збалансований спосіб життя відіграє велику роль у боротьбі з ОКР. Практикуйте методи релаксації, дотримуйтесь здорового харчування: їжте більше вуглеводів, таких як крупи, фрукти й овочі, регулярно робіть фізичні вправи, уникайте алкоголю і нікотину, висипайтесь, залишайтеся на зв'язку з сім'єю і друзям.

Поради для близьких з надання допомоги людям з ОКР:

 • негативні коментарі або критика можуть погіршити стан людини з ОКР, а спокійне сприятливе навколишнє середовищє може допомогти покращити результати лікування. Зосередьтесь на позитивних якостях і уникайте особистої критики;
 • не сваріть людину з ОКР, а попросіть, щоб зупинила виконання ритуалів. Їм це важко і тиск тільки зробить гірше. Пам'ятайте, що поведінка людина з ОКР є симптомом, а не недоліком характеру;
 • будьте добрі і терплячі, наскільки це можливо. Кожен потребує часу для подолання проблем. Хваліть будь-які успішні спроби чинити опір ОКР, і зосереджуйте увагу на позитивних моментах в житті людини;
 • не беріть разом з людиною участь в ритуалах ОКР. Допомога в ритуалах тільки підсилить таку поведінку. Підтримайте людину, а не її ритуали;
 • створіть договір, щоб не допустити впливу ОКР на сімейне життя. Вирішіть, як ви будете працювати разом, щоб подолати ОКР. Намагайтеся, щоб сімейне життя було таким, як звичайно, з якомога нижчим рівнем стресу;
 • почуття гумору: бачення гумору і абсурду в деяких симптомах обсесивно-компульсивного розладу допомагає стати незалежним від розладу.

 

Професійна допомога

Якщо самодопомога не дає бажаних результатів, якщо близькі та рідні не є вашими союзниками у боротьбі з проблемою, тоді варто звернутись до професіоналів, аби ОКР не заважало вашому повноцінному життю. Одним з найефективніших методів лікування ОКР є когнітивно-поведінкова терапія, що дає стійкі результати та попереджає виникнення рецидивів. Консультування можна отримати як в індивідуальному, так і в груповому форматі.

 

Матеріали підготували

психологи Олена Муха, Юлія Стадницька

Наші партнери