Бібліо-успіхи року

«Вперше». Це слово стало своєрідним девізом для дитячих бібліотек Львівщини у 2010 році.

  • Вперше в Україні відкрив свої двері сучасний мультицентр «Флешка» у Львіській центральній міській бібліотеці для дітей. Функціональні зони «Інформаційний всесвіт online», «Мультикіно», «Мультигра», «Мультимузика» та «Book-клуб» утворили єдиний інформаційно-бібліотечний простір на основі новітніх інформаційно комунікаційних технологій, спрямований на інтелектуальне, творче та духовне збагачення користувачів-дітей.
  • Реалізацію якісно нового проекту, аналогів якому немає в бібліотеках України, розпочала Львівська обласна бібліотека для дітей. Завдяки перемозі в конкурсі «Навчально – інноваційні бібліотеки» програми «Бібліоміст» в бібліотеці створено «Навчально – бібліотерапевтичний центр «Ковчег», мета якого - допомогти дитячим бібліотекарям Львівщини оволодіти комп’ютерними технологіями і методиками бібліотерапії – заспокоєння дитячих потреб і проблем за допомогою книги, бібліотеки. В рамках гранту на реалізацію проекту було отримано 7 комп’ютерів, плазмовий телевізор, обладнання для Wi-Fi зв’язку, комп’ютерні аксесуари. Все це дозволить не тільки реалізовувати проект, але й покращити бібліотечний сервіс та  якість надання послуг.
  • Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек вперше у Львові, та й в Україні, з`явився «Бібліотечний трамвай». Соціальна промоакція з такою промовистою назвою мала на меті стимулювати інтерес громади до книги, читання та дитячих бібліотек міста. Впродовж двох тижнів трамвай  «Бібліотека +» курсував містом.
  • У 2010 році у Львівській обласній бібліотеці для дітей була створена Майстерня дитячої ілюстрації Ольги Баклан «Мальована книга». Волонтером і організатором творчого об’єднання є театральний художник Ольга Баклан. Зараз майстерню відвідує близько 15 дітей. Заняття проходять за узгодженими темами у веселій, невимушений атмосфері, де діти малюють спілкуючись. Ось деякі з тем: «Як створюється книжкова ілюстрація», «Світ рослин і тварин», «Образ Львова через архітектурну деталь». Юні художники також взяли участь у Параді бібліотечних левів, що відбувся з нагоди 70-річного ювілею бібліотеки, конкурсі дитячого малюнку «Трушівська осінь», де 3 учасників стали лауреатами.
  • Активно рекламувала свою діяльність ЦБС для дітей міста Львова. Це стало можливим завдяки проекту «Рекламний бумеранг» і перемозі в Конкурсі проектів співпраці бібліотек з місцевими громадами, що проводився  у рамках програми “Бібліоміст».

Буклети, календарики, плакати, блокноти, щоденники читача, рекламні флаєри, ручки та пакети з логотипом дитячих бібліотек міста і рекламними слоганами, створеними читачами бібліотек – сприяли зростанню популярності дитячих бібліотек Львова серед населення.

  •  «Думка в подарунок». Усім, хто любить читати, було адресовано новий міні-проект Львівської обласної бібліотеки для дітей. На невеличкому подіумі - думки, цитати, афоризми письменників і їх книги… Читайте і насолоджуйтесь. Ось деякі з них: «Бувають невидатні дорослі, але невидатних дітей не буває. О. Дерманський»; «Я хочу писати для таких читачів, які здатні творити чудеса. А чудеса творять діти. Коли читають книги. Астрід Ліндгрен»; «Немає казок, кращих від тих, які створює саме життя.  Г. Х. Андерсен».
  • Разом з ГО «Форум видавців» та УБА Львівська обласна бібліотека для дітей була організатором Першого західноукраїнського бібліотечного форуму «Людина – Суспільство – Книга – Бібліотека».
  • Дитяча бібліотека м.Золочева розпочала партнерську роботу з волонтерами Корпусу Миру. Було написано проект «Спілкування без обмежень».
  • Найкращого читача року має у своєму активі Бориславська міська бібліотека для дітей. Павло Шкраба став переможцем 3-го обласного туру Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України».
  • Звітний рік був у Перемишлянській районній бібліотеці для дітей насичений заходами, які проводилися спільно з соціальним педагогом СШ№2. Така співпраця сприяє розширенню кола тем для обговорення. Для запобігання і застереження дітей від неправильних і негативних вчинків в бібліотеці проходять різноманітні заходи: відверті розмови, хвилини інформації, години порад, виставки-застереження, виставки-роздуми.
  • Районна дитяча бібліотека м.Кам`янка-Бузька розробила проект «Разом з книгою зростаємо», метою якого є популяризація сімейного читання. Проект реалізується спільно з дитячими садками, школами, Центром творчості дітей і юнацтва, центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді міста. Великий резонанс мала загальноміська акція «Читаємо малюку на ніч».
  • Свого часу письменниця Галина Пагутяк дала собі слово: «Отримаю Шевченківську премію - обдарую сільські бібліотеки Дрогобиччини книжками». Так і зробила – майже 100 книжок на суму понад дві тисячи гривень презентувала бібліотекам,  а ще зустрілась із читачами Дрогобича.
  • Коло переможців програми «Бібліоміст» поповнилось бібліотеками Стрийської МЦБС. В бібліотеках Стрия відкрито 4 Інтернет-центри, 2 з них - в дитячих бібліотеках.
  • Районна міжгалузева програма «Профілактика негативних явищ в дитячому та молодіжному середовищі на 2007-2010рр.» об`єднала  заклади культури та освіти Сокальського району. Всі заходи Програми проходили під гаслом – запобігання дитячій бездоглядності, впливу вулиці та злочинності.
  • 2010 рік на Львівщині було проголошено роком Юрія Кульчицького. На Самбірщині широко відзначили цю дату, а особливо вшановували пам’ять про свого земляка у селі Кульчиці, де проходив міжнародний фестиваль української слави «Кульчиці ФЕСТ». В бібліотеці-філії с.Кульчиці постаті Юрія Кульчицького було присвячено книжкову експозицію «Світлиця козака Юрія Кульчицького», пройшла презентація книги «Українець Юрій Кульчицький і козаки», а після заходу всіх присутніх запросили на каву по-віденськи.
  • Літні канікули в бібліотеці для дітей – гаряча пора. Всі дитячі бібліотеки області працюють за програмами літнього читання, організовують читацькі клуби, літні розваги, журнальні мандрівки, години дозвілля, пізнавальні бесіди. Цікаво, з «шоколадним присмаком» проведено дійство «Солодке диво» до Всесвітнього дня шоколаду у Стрийській РЦБС.
  • Спільно з відділом освіти працівники районної дитячої бібліотеки м.Радехова провели День радості для дітей з вадами здоров’я. На місцевому радіомовленні стартувала нова радіопередача «Радехівські пізнайки», її постійною ведучою є Надія Савчак, заступник директора по роботі з дітьми Радехівської ЦБС.
  • Спільно з музеєм-заповідником Олеський замок Буська ЦБС провела виїзнийрайонний семінар «Історико-краєзнавча діяльність публічних бібліотек»у якому взяв участь фотомайстер, лауреат Національної премії ім. Т.Шевченка Василь Пилип`юк. Під час семінару письменниця Зірка Мензатюк  презентувала  свою книгу «Таємниця козацької шаблі», події якої пов’язані з Олеським та Підгорецьким замками.
  • В Стрийській районній бібліотеці для дітей у звітному році ефективно реалізовувався проект «Підростаємо разом з книгою». Для маленьких читачів організовувались різноманітні заходи, які проходили як в бібліотеці, так і безпосередньо в дошкільних установах. Активізувалась робота з батьками. Розроблені пам’ятки «Навчіть дитину любити книгу», «Щоб ваша дитина росла розумною з пелюшок».  Активну участь у цій роботі брали волонтери  з Клубу вихідного дня «Мама і Я в бібліотеці». Щонеділі дошкільнята приходили в бібліотеку разом з батьками та виготовляли малюнки, вітальні листівки з кольорового паперу, бавились, читали нові книжки.
  • Належна увага і бібліотеках області приділяється роботі з дітьми з обмеженими фізичними можливостями. Бібліотека села Глинна Пустомитівської ЦБС тісно співпрацює з районною Асоціацією інвалідів та Благодійною організацією «Ангел». На всі масові заходи запрошуються діти з обмеженими фізичними можливостями, для них проводяться різноманітні заходи. З вдячністю згадують учасники вогник «Відкрий своє серце добру».

Успіхи, яких досягли дитячі бібліотеки Львівщини, свідчать про творче ставлення бібліотекарів до своєї справи, постійний творчій пошук.

 

Любов Сташко,

зав. відділом

науково-консультативної підтримки бібліотек,

соціології, інновацій та маркетингу

Львівської обласної бібліотеки для дітей